Suriye’den yapıcı mesajlar

Caferi hiçbir komşu ülke ile gerilimden yana olmadıklarını belirtti…

Suriye’den yapıcı mesajlar

Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı misillemede bazı Suriye askerlerinin öldüğü iddia edildi. BM Büyükelçisi Beşar Caferi ise yaptığı açıklamada bombardımanda 2 askerin yaralandığını ileri sürdü.

 

Akçakale'ye top mermisi düşmesi ve ardından gerçekleşen misilleme ile ilgili Suriye kanadından bir açıklama geldi.

 

Gerilimi tırmandırma hedefinde olmadıklarını ileten Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi, Türkiye'den yapılan top atışında 2 Suriyeli askerin yaralandığını söyledi.

 

Gazetecilere, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu mektubu okuyan Caferi, Akçakale olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

 

Caferi, mektupta, kurbanların ailelerine ve Türkiye'ye ''En derin taziyelerini'' sunan Suriye'nin, olayın nasıl meydana geldiğiyle ilgili soruşturmanın tamamlanmaması nedeniyle özür dilemediğini belirtti.

 

Türkiye'nin Akçakale'deki olaya top ateşiyle karşılık vermesi sonucu iki Suriye ordusu mensubunun yaralandığına değinen Beşar Caferi, Suriye Hükümeti'nin, Türkiye'ye sınırlarını kontrol altında tutma çağrısında bulunduğunu kaydetti.

 

SURİYE'NİN BM BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ILIMLI MESAJ

Suriye'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Beşar Caferi, Suriye hükümetinin, "Türkiye ile dostane bir ilişki" içinde olmak istediğini söyledi.

 

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Beşar Caferi, Suriye hükümetinin, "Türkiye ile dostane bir ilişki" içinde olmak istediğini belirterek, Türkiye dahil hiçbir komşu ülke ile gerilimden yana olmadıklarını belirtti. Bununla birlikte Suriye hükümetinin Türk halkına, Ankara'nın Suriye politikasının "yanlış" olduğunu açıklamak istediğini vurgulayan Caferi, Türkiye'nin izlediği siyasetin "krizin başından bu yana yanlış olduğunu" söyledi.

 

Caferi Türkiye ve diğer komşu ülkelerin, "terörist grupların" Suriye'ye girişlerini önlemek için sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti.

 

Akçakale saldırısında ölen siviller için taziye mesajı içeren mektubu BM Güvenlik Konseyi'ne sunan Caferi, olaya yönelik araştırmanın devam ettiğini söyledi. Mesajda, niçin bir özür ifadesinin yer almadığı sorusuna Caferi, "Çünkü araştırma henüz neticelendirilmedi. Bu birincisi... İkincisi meydana gelen olayları değerlendirirken, kapsamlı bir yaklaşım sergilenmeli" cevabını verdi.

 

Suriye hükümetinin, Akçakale saldırısında ölen "şehit Türk kadını ve çocukları" için üzüntüsünü dile getirdiğini kaydeden Caferi, "Ancak hükümet, aynı yaklaşımı Türk hükümetinin de terörist grupların intihar eylemlerinde hayatını kaybeden yüzlerce masum sivil için göstermesini istiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2012, 02:47
YORUM EKLE