Suriye’de kritik gelişme

BM gözlemcileri Suriye'deki faaliyetlerini durdurdu…

Suriye’de kritik gelişme

Suriye’de görev yapan Birleşmiş Milletler gözlemcileri, artan şiddet olayları dolayısıyla ülkedeki bütün faaliyetlerini durdurduklarını duyurdu.

 

Gözlemciler heyeti başkanı Norveçli General Robert Mood, yaptığı açıklamada, 12 Nisan'da Suriye'ye gönderilen gözlemcilerin son 10 günde artan şiddet olayları nedeniyle görevini yapamadığını ve böyle bir karar alındığını belirtti.

 

Mood şunları söyledi:

“Suriye’de son 10 günde silahlı şiddet olaylarında bir artış oldu. Bu artış bizim gözlem yapma, bulgularımızı doğrulama, rapor hazırlama ve yereldeki diyalog ve istikrar projelerine katkı yapmamıza engel oluyor, özellikle de bize verilen yetkiyi kullanmamızı engelliyor. Tarafların barışçıl bir geçiş arayışındaki gönülsüzlüğü ve askeri olarak baskılarını sürdürmeleri her iki tarafta da kayıpları artırıyor. Her gün masum siviller, erkekler, kadınlar ve çocuklar öldürülüyor. Bu yüksek risk ortamında UNSMIS (Birleşmiş Milletler Suriye Denetleme Misyonu) faaliyetlerini durdurmaktadır.”

 

"OPERASYONLAR YENİDEN BAŞLAYACAK"

Gözlemcilerin devriye faaliyeti gerçekleştirmeyeceklerini ve bir sonraki emre kadar yerlerinde kalacaklarını ifade eden Mood, taraflarla ilişkilerin de sınırlandırılacağını söyledi.

 

Mood, durumu günlük olarak değerlendirmeye alacaklarını da belirterek, “Durum bize verilen yetkinin gerektirdiği faaliyetleri yapmamıza uygun hale geldiğinde, operasyonlar yeniden başlayacak" diye konuştu.

 

Suriye resmi haber ajansı Sana’ya göre, Dışişleri Bakanlığı General Mood’a; özellikle gözlemcilerin güvenliği ve görevlerini istenilen şekilde yerine getirmekle ilgili kararlar olmak üzere aldığı kararları anlayışla karşıladığını bildirdi.

 

Dış İşleri Bakanlığı; gözlemciler heyeti yönetimine Annan planının imzalanmasından sonra silahlı grupların eylemlerini tırmandırdıklarını ve birçok kez gözlemciler heyetini hedef alarak gözlemcilerin hayatlarını tehdit ettiklerini iddia etti. Bakanlık muhaliflerin Annan planını göz ardı ettiklerini, Suriye hükümeti ile BM arasında imzalanan ön anlaşmaları hiçe saydıklarını belirtirken bir kısım Arap ve bölgesel güçlerin bu bağlamda silahlı gruplara yardım sağladıklarını ve sağlamaya devam ettiklerini belirtti.

 

Bakanlık Suriye'nin Annan planına bağlılığını ve özenini bir kez daha belirttiğini ifade ederek BM heyetinde görev yapan gözlemcilerin güvenliğine büyük özen gösterdiğini iddia etti.

 

Sana’ya göre bugün de muhaliflerin saldırılarında hayatını kaybeden 27 asker için cenaze töreni düzenlendi.

 

İLK TEPKİLER TÜRKİYE VE ABD'DEN

Mood’un bu açıklamaları üzerine ilk tepkiler Türkiye ve ABD’den geldi.

 

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Gözlemci heyetinin çekilmesi durumunda  BM Güvenlik Konseyi'nin derhal bu insani trajedinin daha da ileri bir aşamaya geçmemesi için bir durum değerlendirmesi yapıp yeni bir tedbir alması iktiza eder. Yoksa Türkiye'ye dönük mülteci akını tabii bizi ciddi şekilde insani olarak da kaygılandırmaktadır” dedi.

 

"BM GÜVENLİK KONSEYİ DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPMALI"

Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor da Suriye rejimine Annan planı kapsamında ateşkesi uygulama çağrısını yinelerken, “Bu kritik noktada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda, Suriyelilerin liderliğinde bir siyasi dönüşüm için atılacak sonraki adımları belirlemek amacıyla uluslararası ortaklarımızla görüşüyoruz” dedi.

 

Vietor görüşmelerin içeriğine dair bir detay vermedi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2012, 09:15
YORUM EKLE