Suriye ordusu stratejik kentte

Şiddetli çarpışmaların yaşandığı haber veriliyor...

Suriye ordusu stratejik kentte

Suriye ordusunun, isyancıların elinde olan Kuseyr'e taarruz ederek, kent merkezini kontrol altına aldığı belirtiliyor. Kentte şiddetli çarpışmaların yaşandığı haber veriliyor. Suriye resmi yayın organları, ordunun kentin büyük bölümünde "güvenlik ve istikarı yeniden tesis ettiğini" öne sürdü. Muhalifler bu iddiayı reddetti.

Askeri bir kaynağa dayandırılan haberde onlarca isyancının teslim olduğu ve askerlerin 'bazı bölgelerde silahlı terörist grupların peşine düştüğü' belirtildi.

Devlet televizyonu, 70 "teröristin öldürüldüğünü" öne sürerken, muhalifler, aralarında isyancıların da olduğu 40 civarında kişinin öldüğünü kaydetti.

Lübnan sınırındaki kent, haftalardır kuşatma altındaydı. Suriye ordusunun kenti ele geçirmesi, başkent Şam ile sahil kesiminin bağlantı yolunun açılması anlamına geliyor.

Çatışmalara Lübnan'dan militanların da katıldığı iddia ediliyor. Bu iddialara göre, Hizbullah militanları Suriye ordusunu desteklerken, Lübnanlı Sünni milisler de isyancıların saflarında yer alıyor.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, Kuseyr kentinin isyancılar için Lübnan'la en yakın bağlantı noktası olduğunu dile getiriyor.

Muir, Kuseyr civarındaki köylerin ve Lübnan sınırındaki bölgenin daha önce ordu kontrolüne geçtiğini ve isyancıların Ürdün sınırı ile Şam civarında da gerilediğini söylüyor.

Muir'in aktardığına göre, isyancı komutanları bu darbelerin sebebi olarak, silah tedariğinin azalmasını işaret ediyor.

ABD'nin El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'nin ön plana çıkmasından duyduğu rahatsızlık nedeniyle, isyancıları desteklediği belirtilen Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerden silah akışının kesildiği iddia ediliyor.

'EN AĞIR BOMBARDIMAN'

Suriyeli muhalefet kaynakları, Kuseyr'e Pazar günü düzenlenen hava ve topçu saldırıları nedeniyle, 21 muhalif savaşçının aralarında olduğu 40 kişinin öldüğünü duyurdu.

SURİYE TANKLARI KUSEYR'E İLERLİYOR

Devlet televizyonu ise askerlerin, belediye sarayı dahil olmak üzere, kent merkezindeki binaları ele geçirdiğini ve "teröristlerin" peşine düştüğünü ifade etti.

Kuseyr kentinden muhalif eylemci Hadi Abdullah, sivillerin bodrum katlarına sığındığını söylüyor.

Abdullah, rejim güçlerinin kenti ele geçirdiği iddiasını yalanlayarak, belediye binasının aylar önce tahrip olduğunu savundu.

AP'ye konuşan Abdullah, "Bu, devrimin başlangıcından bu yanaki en ağır bombardıman" dedi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi SOHR Direktörü Rami Abdülrahman, AFP'ye yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun kente güneyden bastırdığını ve Hizbullah savaşçılarının bu taarruzda "merkezi rol" üstlendiğini iddia etti: "Askerler ve tanklar kent içine doğru ilerlemeye çalışırken, isyancı güçleri onları püskürmeye uğraşıyor."

BBC muhabirleri, yüzlerce Lübnanlı Sünni militanın da isyancıların saflarına katıldığını aktarıyor.

Bu arada, Lübnan Ulusal Haber Ajansı, Hermel kasabasına Suriye sınırları içinden atılan 8 Sovyet yapımı Grad roketi düştüğünü haber verdi. Olayda can veya mal kaybı olmadığı bildirildi.

ESAD: KAPTAN GEMİSİNİ TERK ETMEZ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD ve Rusya'nın iç savaşa son vermek için uluslararası bir konferans düzenlenmesinde anlaşmasının ardından verdiği ilk demeçte, "terörizmle mücadeleyi" sürdüreceğini söyledi.

Bir Arjantin gazetesine konuşan Esad, konferansta "teröristlere" para ve silah akışının kesilmesinin üzerinde odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Görevden çekilmesi yönündeki talepleri, "Kaptan gemisini terk etmez" diyerek geri çeviren Esad, gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını hatırlattı.

BM'nin geçen haftaki açıklamasına göre, Suriye'de Mart 2011'de başlayan silahlı çatışmaların iç savaşa dönüşmesi sonucu ölenlerin sayısı 80 bine çıktı. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Akgun
Osman Akgun - 5 yıl Önce

Galiba bu sefer Emperyalizmin Karistir,savastir,baristir plani tutmayacak.RTE ne yapacak acep.