Soykırımcı Karaciç'e Lahey'den 40 yıl ceza

Karaciç mahkemede kendisine yöneltilen 11 suçun 10'undan mahkum edildi

Soykırımcı Karaciç'e Lahey'den 40 yıl ceza

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Radovan Karaciç hakkındaki kararını verdi. Yargıçlar, Karaciç'i Srebrenitsa'da soykırım yapmaktan suçlu buldu. Sırp lider, kendisine yöneltilen 11 suçun 10'undan suçlu bulundu.

Karaciç, 1992-1998 yılları arasında 100 bin kişinin hayatına mâl olan, 4 milyon Bosnalının evsiz kalmasına yol açan savaştaki rolü nedeniyle savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım ile suçlanıyordu.

70 yaşındaki Karaciç, savaştan sonra 13 yıl kaçmış, sonunda 2008 yılında Belgrad'da yakalanmış ve yargı önüne çıkarılmıştı.

Lahey'deki duruşmalar boyunca Bosna savaşında şiddetin durması için mücadele verdiğini iddia eden Karaciç, "Hangi dinden ya da etnik kökenden olursa olsun, herkesin refahı için çalıştım. Yaptıklarım mahkeme salonlarında yargılanmamalı. Aksine takdir edilmeli" diyordu.

Karaciç, Srebrenitsa Katliamı konusundaysa suçu Sırp ordusunun emirleri dinlemeyen birliklerine atarak "Bazı ölümler yaşandı" demişti.

Temmuz 1995'teki katliamda 8 bini aşkın Boşnak erkek ve çocuk, Sırp güçleri tarafından öldürülmüşlerdi.

Srebrenitsa Katliamı'ndan kurtulan Boşnak Muhammed Durakoviç, bugünkü duruşma için "Herkes televizyonlarına kilitlenecek. Bugünün gelmesini çok uzun süre beklediler" diyor.


Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 16:53
YORUM EKLE