10 Temmuz 2012 Salı 13:06
‘Sorun silahla değil, müzakereyle halledilir’

BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’deki sorunun silahla değil, müzakereyle çözülebileceğini belirterek, bizzat Suriyelilerin kendi geleceklerine karar vermeleri gerektiğini söyledi.

 

Devlet televizyonunun haberine göre, Suriye konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Tahran’da bulunan Annan, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Annan, Suriye’deki soruna barışçıl çözüm yolları aradıklarını bu çerçevede İranlı yetkililerle görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

 

Suriye’deki krizin sona ermesi, istikrar ve güvenliğin sağlanması için herkese sorumluluk düştüğünü anlatan Annan, ”Altı maddelik barış planın uygulanabilmesi için İran’ın yakın işbirliği ve desteğine ihtiyaç var” dedi.

 

Annan şunları kaydetti: ”Suriye’deki krizin aşılması için önce hükümet ve muhalif grupları müzakere masasına oturmaya ikna etmeli. İki taraf da sorunun silahla değil, müzakereyle halledileceğini bilmeli. Sonunda kendi gelecekleri için karar verecek olan bizzat Suriyelilerdir.” Geç kalınması durumunda Suriye’deki krizin bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanabileceği uyarısında bulunan Annan, silahların bir an önce susturulması gerektiğini söyledi.

 

"TEMEL HAK VE HUKUKTAN YARARLANMALI"

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de Suriye’de altı maddelik barış planının uygulanmasının önemine değinerek, Annan’ın bu yöndeki çabalarını övdü.

 

Annan’ın, sorunun çözümünde tarafsız ve adil bir yaklaşım sergileme çabasının bazı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Salihi, ”Bu ülkelerin yersiz müdahaleleri, Suriye’deki krizin devam etmesine neden oluyor” dedi. İran’ın Suriye konusundaki tutumunun açık ve net olduğunu kaydeden Salihi, ”Suriye halkı da diğer halklar gibi temel hak ve hukukundan yararlanmalı” diye konuştu. Salihi, ”Özgür seçim, çok partili yapı, özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık Suriye halkının yararlanması gereken temel haklardır” ifadesini kullandı.

 

Suriye yönetiminin söz verdiği gibi bu konularda ve halkın istekleri doğrultusunda olumlu adımlar attığını anlatan Salihi, ancak yersiz müdahaleler sonucu bu ülkedeki durumun hala çalkantılı olduğunu söyledi.

 

Krizin daha da büyümemesi için herkesin el ele vermesi gerektiğini belirten Salihi, durumun kötüleşmesinin kimsenin yararına olmayacağını vurguladı.

 

Salihi, Suriye’deki krizle ilgili olarak diğer ülkelerin de sorunun değil, çözümün bir parçası olması dileğinde bulundu.

 

Suriye’deki durumla ilgili fikir teatisinde bulunmak üzere dün Tahran’a gelen Annan’ın, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ve öteki yetkililerle de biraraya gelmesi bekleniyor. (Milliyet

Son Güncelleme: 10.07.2012 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.