Seçime iki hafta kala Yunanistan 'SYRIZA' diyor

Yapılan son anketler SYRIZA’nın iktidar partisine fark atacağını gösteriyor

Seçime iki hafta kala Yunanistan 'SYRIZA' diyor

Yunanistan’da 25 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimlerde radikal sol parti koalisyonu SYRIZA’nın kazanması kesin gibi. Yapılan son anketler de SYRIZA’nın iktidar partisi Yeni Demokrasi’ye en az 4 puan fark atacağını gösteriyor.

YÜZDE 34'LE SYRIZA

Metron Analysis tarafından Parapolitika gazetesi için yapılan kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 34,1’i seçimlerde SYRIZA’ya oy vereceğini beyan etti. SYRIZA’dan sonra yüzde 30 oyla ikinci parti olarak halen iktidarda olan merkez sağ Yeni Demokrasi adlı parti geliyor.

25 Ocak seçimleri için daha önce yapılan diğer anketler de, SYRIZA’nın Yeni Demokrasi’ye fark atarak birinci parti olacağını gösteriyor. Son olarak Pro-Olympic Circles tarafından yapılan son ankete katılanların yüzde 35’i SYRIZA’ya, yüzde 25’i ise Yeni Demokrasi’ye oy vereceğini beyan etmişti.

IRKÇI ALTIN ŞAFAK 3'ÜNCÜ PARTİ

SYRIZA ve Yeni Demokrasi’den sonra ırkçı Altın Şafak’ın üçüncü parti olması beklenirken, 40 yıldır Yunanistan siyasetinde belirleyici rol oynayan sosyalist PASOK’a oy vereceklerin oranı yüzde 5’in altında kalıyor.

PASOK’un eski lideri ve eski Başbakan Yorgo Papandreu’nun Aralık sonunda kuruluşunu ilan ettiği Kinima’nın ise yüzde 5 civarında oy alacağı tahmin ediliyor. Yunanistan Komünist Partisi (KKE)’nin seçimlerde yüzde 6 civarında oy alması bekleniyor.

KEMER SIKMA POLİTİKASI VE SONRASI

2009 yılından bu yana Euro kriziyle birlikte ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşayan Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası finans kuruluşlarının dayatmalarıyla kemer sıkma politikalarına teslim olmuştu.

2004 yılında kurulan SYRIZA Mayıs 2012’deki genel seçimlerde yüzde 16,78 oy alarak 300 üyeli parlamentoda 52 sandalye kazanmıştı. SYRIZA, bu seçimlerden sonra koalisyonun kurulamaması üzerine Haziran 2012’de düzenlenen seçimlerde ise yüzde 26,89 oya karşılık 71 sandalyeye sahip olmuştu.

SYRIZA, kemer sıkma politikalarına ve özellikle Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinin Yunanistan’ın ekonomi politikalarına müdahale etmesine karşı çıkıyor. Sol koalisyonun seçimi kazanma ihtimaline karşı Alman hükümetinden Yunanistan’ın euro para biriminden ayrılmasına yönelik Yunan seçmeni etkilemeye yönelik açıklamalar yapılmıştı.

Kaynak: ANF

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2015, 10:09
YORUM EKLE