Savcı Preet Bharara'dan Erdoğan'a 'Gülen' yanıtı

“Gülen adını hiç duymamıştım, Google’dan baktım. Hayatımda Türkiye’ye ayak basmışlığım yok”

Savcı Preet Bharara'dan Erdoğan'a 'Gülen' yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin ardından dönüş yolunda uçakta gazetecilere New York Başsavcısı Preet Bharara ve hakim Richard Berman’ın Türkiye’de daha önce Fethullah Gülen Grubu tarafından ağırlandığını ileri sürmüştü.

Savcı Preet Bharara, Erdoğan’a yanıt verdi.

Bharara, Türkiye’de daha önce Gülen Grubu tarafından ağırlandığını ileri süren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Gülen adını hiç duymamıştım, Google’dan baktım. Hayatımda Türkiye’ye ayak basmışlığım yok” karşılık verdi.

New York’ta yayınlanan City&State adlı politika dergisinin 10. kuruluş yıldönümünde konuşan Bharara, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı gibi konulara değindikten sonra sözü Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta New York’tan İstanbul’a dönerken uçakta gazetecilere kendisi hakkında söylediği, “Savcı Bharara da, hakim Richard Berman da Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler” iddiasına getirdi.

“GÜLEN’İN ADINA GOOGLE’DAN BAKTIM”

Erdoğan’ın bir süredir birçok sorunun kaynağının ABD’de yaşayan Fethullah Gülen olduğunu dile getirdiklerini, kendisinin de Gülenci olduğu iddialarını ortaya attıklarını söyleyen Bharara, şöyle konuştu:

“Benim Gülen takipçisi olduğum iddialarına kadar Gülen adını hiç duymamıştım, Google’dan baktım. Hatırlarsınız birkaç ay önce Türkiye’de darbe girişimi oldu.

“Geçen hafta, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim adımı vererek, beni Türkiye’de darbe girişiminde bulunanlarla yiyip içmekle suçladı.

“Bu girişim yüzlerce kişinin de ölümüne yol açtı. Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu duyarım ama hayatımda Türkiye’ye ayak basmışlığım bile yok.”

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 18:09
YORUM EKLE