Saldırıya uğrayan müze yeniden açılıyor

Tunus'taki Bardo Müzesi'ne saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmişti

Saldırıya uğrayan müze yeniden açılıyor

Tunus'taki Bardo Müzesi, geçen hafta gerçekleştirilen ve 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ardından yeniden açılıyor.

Açılışta bir konser verilmesi ve toplu bir gösteri düzenlenmesi bekleniyor. Müze yetkilileri bununla dünyaya, 'saldırganların amaçlarına ulaşamadıklarını göstermeyi amaçladıklarını' söylüyor.

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından üstlenilen saldırının Tunus için hayati önemdeki turizm endüstrisini vurmasından korkuluyor. Pazartesi günü Tunus Başbakanı altı emniyet müdürünü görevden aldı.

Geçen Çarşamba günü gerçekleştirilen saldırıda iki saldırgan öldürülmüştü. Yetkililer üçüncü saldırganın kaçtığını ve hala arandığını söylüyor.

Olay, 2011 yılında Zeynel Abidin Bin Ali yönetimini sonlandıran isyanın ardından gerçekleşen en kanlı saldırıydı. Saldırganların Libya'da, IŞİD'in kontrolü altında bulunan bir alanda eğitim gördükleri belirtiliyor. 

Saldırıda ölenlerin büyük bölümü yabancı turistlerdi. Turistler arasında İngiliz, Japon, Fransız, İtalyan ve Kolombiya vatandaşları bulunuyordu.
Saldırının ardından müze önünde kitlesel protestolar düzenlenmişti. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 09:56
YORUM EKLE