27 Ekim 2016 Perşembe 15:15
Sakharov Ödülü Ezidi kadın aktivistlerin

Avrupa Parlamentosu’nun insan hakları ve ifade özgürlüğünü savunan kişilere verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl Ezidi aktivistler Nadia Murat ve Lamiya Ayi Başar layık görüldü.

Murad ve Başar, Ezidi kadınların durumuna dikkat çekmek için gösterdikleri çabalar nedeniyle ödüle aday gösterilmişlerdi.

Avrupa Parlamentosu Liberal ve Demokratlar Grubu Başkanı Guy Verhofstadt, Twitter hesabından, "Nadia ve Lamiya, aşağılık bir vahşet karşısında, inanılmaz bir kahramanlık ve insanlık sergileyen iki ilham verici kadın. 2016 Sakharov Ödülü'ne layık görüldükleri için gurur duyuyorum" açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi seçilen Nadia Murad, 2014 yılında Lamiya Ayi Başar ile birlikte Irak'ın Şengal kenti yakınlarında IŞİD esaretinden kurtarılmıştı.

IŞİD, Murad ve Başar'ın yaşadığı Koço köyünde katliam düzenlemişti. İki kadın 2014 yılında kurtarılmıştı.

Nadia Murad Ezidilere uygulanan katliamın soykırım olarak tanınması için de mücadele ediyor.

Murad ve Başar, Ezidilere yönelik katliamı tüm dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Murad, IŞİD’in en az 12 bin Ezidi kadın ve erkeğin öldürüldüğüne, binlerce kadın ve kız çocuğunun örgüt tarafından seks kölesi olarak kullanıldığı ve satıldığına dikkat çekiyor.

Bu yıl Sakharov Ödülü'ne, ödülü paylaşan Murad ve Başar dışında Türkiye'den MİT tırlarıyla ilgili haberi nedeniyle gazeteci Can Dündar, insan hakları ve azınlıklar için girişimlerinden dolayı Kırım Tatarlarının lideri ve eski meclis başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu aday olarak gösterilmişti.

Ödülün 14 Aralık’ta takdim edilmesi planlanıyor.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Son Güncelleme: 27.10.2016 20:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.