28 Nisan 2014 Pazartesi 21:46
Rusya'da internet yerine 'Çeburaşka' kullanma önerisi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "İnternet CIA’in bir projesi” demesinin üzerinden üç gün bile geçmeden, sadece Rusya içinde çalışacak kapalı devre yeni Rus ağı oluşturulması önerisi getirildi. Hatta Rus İnternet’ine şimdiden çizgi film kahramanı “Çeburaşka” adı konması düşünüldü.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyinin bugünkü oturumunda sadece Rusya içi İnternet önerisini senatör Maksik Kavdjaradze yaptı. Rusya’nın internet üzerinden dünyaya açılarak ABD ve batılı ülkelere sırlarına da erişim sağladığını belirten senatör, “Rusya, ABD’nin İnternet hegemonyasından kurtulması şart. Kendi haberleşme ve enformasyon ağımızı kurmamız lazım. Yoksa devlet sırları batıya sızdırılmaya devam edecektir. Rusya’da çalıştıracağımız sistem daha sonra eski Sovyet cumhuriyetlerine de yayılabilir” dedi.

Rusya’nın kurması anons edilen kendi haberleşme ağına halka yabancı gelen “İnternet” ifadesi yerine milli bir isim bulunması gerektiğini de belirten senatör Kavdjaradze, “Bence hepimizin çocukluğumuzda yakından tanıdığımız “Çeburaşka” çizgi filmi kahramanı çok uygun isim olur. Halkımız da bu ismi memnuniyetle kabullerin” şeklinde konuştu.

Rusya’nın kendi haberleşme ağını kurması önerisinin teknik düzeyde incelendikten sonra parlamento gündemine tekrar getirileceği de vurgulandı. (Hürriyet)
Son Güncelleme: 29.04.2014 19:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.