14 Haziran 2015 Pazar 10:09
Ruhani: ABD'nin IŞİD'le mücadele ettiği 'içi boş iddia'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Irak'taki ‘terörizmle mücadele’sini içi boş iddia olarak değerlendirdi.

Tahran'da yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın terörizmle mücadele için Irak'a daha fazla yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Ruhani, "Irak'ta terörizmin önüne geçen ve yayılmasını önleyen Irak halkı ve ordusu oldu. İran olarak bizim de bunda katkımız olmuştur. Fakat nedense terörizme karşı koalisyon oluşturan ülkeleri orada göremiyoruz. Hani bunlar terörizmle savaşacaktı?" dedi.

ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele etmek için yeni askeri üsler kuracağına değinen Ruhani, "ABD'nin başta Irak olmak üzere bölgedeki terörizmle mücadele ettiği, gerçeklikten uzak içi bol iddiadan başka bir şey değildir" değerlendirmesinde bulundu

'MÜSTEŞARLIK DÜZEYİNDE IRAK VE SURİYE'DE VARIZ'

İran'ın Irak ve Suriye'de askeri varlığının olup olmadığı sorusuna Ruhani, "Irak ve Suriye'de askeri birim veya üssümüz yoktur sadece müsteşarlık düzeyinde bu ülkelerde bulunuyoruz. Amacımız bu ülkelerde istikrar ve güvenliğinin sağlanması için terörizmle mücadele etmektir" yanıtını verdi.

'IRAK VE SURİYE'NİN BÖLÜNMEMESİ İÇİN TÜM GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ'

İran Cumhurbaşkanı, Irak ve Suriye'nin bölünmesine karşı olduklarını belirterek bunun gerçekleşmemesi için İran'ın tüm gücünü kullanacağını kaydetti.

Ruhani, "Bölgenin siyasi coğrafyasının değişmesi herkesin zararına olacak. Bu, bölgenin güvenliği ve istikrarı için tehlikelidir" dedi.

İran Devlet Başkanı , "Bu konuda iki iş yapmalıyız. Birincisi başta komşu ülkeler olmak üzere bölge ülkeleri diyalogları artırarak fikirlerimizi yakınlaştırmalıyız. İkincisi Irak ve Suriye'deki merkezi yönetimleri terörizmle savaşmaları için güçlendirmeliyiz" diye konuştu. (Cumhuriyet)

Son Güncelleme: 14.06.2015 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.