Roma Büyükelçiliği’nden Türkiyeli turistlere uyarı: Tarihi eserlere zarar vermeyin

Roma Büyükelçiliği Facebook hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu

Roma Büyükelçiliği’nden Türkiyeli turistlere uyarı: Tarihi eserlere zarar vermeyin

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, İtalya'ya turistik amaçla giden Türkiye vatandaşlarına yönelik bir duyuru yayınlayarak, tarihi eserlere zarar vermemeleri uyarısında bulundu.


Roma Büyükelçiliği’nin Facebook hesabından yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Son zamanlarda İtalya’ya turistik gezi amacıyla gelen vatandaşlarımızın, fotoğraf çekmek için açık hava müzesi veya ören yerlerindeki tarihi eserlere zarar verdikleri, ziyaret kurallarını ihlal ettikleri nedeniyle tutuklanması, mahkemeye sevk edilmesi ve para cezasına çarptırılmaları gibi olaylarla karşılaşılmaktadır. Vatandaşlarımızın, ören yerleri ve müzelerdeki kurallara titizlikle riayet etmeleri, yasak olan yerlerde fotoğraf çekmemeleri, fotoğraf çekmek için tarihi yapıların üzerine çıkmamaları, tatillerinde arzu edilmeyen sorunlarla karşılaşmamaları bakımından büyük önem arz etmektedir.”

TÜRKİYELİ ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINMIŞTI
Son olarak, öğrenci değişim programı kapsamında Avrupa’da bulunan Aziz Mutlu adlı bir Türkiye vatandaşı, turist olarak geldiği Roma’da 1800 yıllık bir sütuna parayla adını kazımıştı.

İmparatorluk Forumları’nda (Fori Imperiali) hafta sonu gerçekleşen olay sonrası bir gece gözaltında tutulan Aziz Mutlu, 200 Euro para cezasını ödedikten sonra serbest bırakılmıştı.

Türkiyeli öğrencinin, tarihi esere verdiği ağır hasardan dolayı Roma Belediyesi’ne 2000 Euro tazminat da ödeyeceği belirtilmişti.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 20:19
YORUM EKLE