Rita Katz: IŞİD'in kalbi Rakka ya da Kabil değil; Berlin, Londra!

Kendine ait özel istihbarat servisi olan dünyanın merak ettiği kadın Rita Katz IŞİD ile ilgili konuştu…

Rita Katz: IŞİD'in kalbi Rakka ya da Kabil değil; Berlin, Londra!

IŞİD'in elindeki Batılı gazetecilerin kafalarını kesme görüntülerini dünyaya duyuran SITE isimli özel istihbarat şirketinin sahibi olan Rita Katz, Alman gazetesi Bild'e konuştu. Katz, IŞİD'in sosyal medya ve interneti kullanarak daha önce sadece bölgesel olarak büyüyebilen terör örgütlerinin aksine dünya çapında militan topladığını ve bunların hepsinin IŞİD'in hakim olduğu bölgelere gitmediğini söyledi. Katz, IŞİD'in bilinmeyenleri hakkında şu yorumları yaptı:

ONLARI KİMSE DURDURAMAZ

"IŞİD'in sosyal medyada becerikli bir şekilde yayınladığı videolar sayesinde Kanada'da yaşayan genç kızlar ya da Avustralya'da çalışan orta yaşlı erkekler bile onlardan etkileniyor. Bu insanların hepsi kurulu yaşamlarını bırakıp IŞİD'in hakim olduğu Suriye ve Irak'a gitmiyor. Bulundukları bölgede örgütlenerek siyasi propaganda ve gerekirse Kanada'da olduğu gibi silahlı eylemler yapıyor. Tabii ki IŞİD'e bizzat katılanlar da var. Onlar da en çok Almanya ve İngiltere'den geliyorlar. IŞİD, özellikle Batı ülkelerindeki gençleri etkilemek için Almanya ve İngiltere'de ünlü olmuş rap yıldızı, futbolcu gibi isimleri kullanıyor. Bu örgütün kalbi Bağdat, Rakka ya da Kabil değil; Berlin, Londra... Bu durum daha önce karşılaşılmış bir manzara değil.

El Kaide'nin bile bağlantıları ve sosyal ağı bu kadar geniş değildi. Bana diyorlar ki 'CIA interneti kontrol edebiliyor. Neden IŞİD'in propaganda yaptığı siteler kapatılmıyor?' Bunun gerçekleşmesi için Twitter, İnstagram, Facebok, Youtube ve bütün meşhur sosyal paylaşım sitelerini kapatmanız gerekiyor. Yani onları internette durdurmak imkansız. Zaten bunun için insansız hava araçları ve uçaklarla bombardımana başladılar. Ama bu da tamamen faydasız. Çünkü dünyanın dört bir yanında kim oldukları bile bilinmeyen, gönüllülük esasıyla büyüyen bir örgüt var. IŞİD'e gönül verenlerin toplam sayısını örgütün yönetimi bile bilmiyordur. Onlarla baş edebilmek için havadan bombardıman veya karadan harekat gibi eski reçeteler geçersiz olacaktır. Bunun için tüm dünya ülkeleri topluca hareket edip yeni çözümler üretmeli."

RİTA KATZ KİMDİR?

İngiliz John'un kafa kesme görüntüleri ilk kez Rita Katz'ın sahibi olduğu özel istihbarat firması olan Search for International Terrorist Entities Institute, SITE tarafından servis edilmişti. Şirketin kurucusu Arap Yahudisi olan Rita Katz, 1963'te Irak'ın Basra kentinde Yahudi bir ailenin mensubu olarak doğdu. 4 kardeşi vardı. Babası 1968'de İsrail ajanı olmakla suçlandı ve asıldı. Bu olaydan sonra Rita ve ailesi, önce İran'a oradan da İsrail'e kaçtı. Rita, Tel Aviv Üniversitesi'nde siyaset okudu. Ardından 1997'de evlenip ABD'ye yerleşti. Bir araştırma şirketinde Arapça çevirmen olarak işe girdi. Daha sonra işleri büyütüp kendi şirketini kurdu. Rita'nın özel istihbarat kurumu olan SITA, istihbarat servisleri için bilgi topluyor. Rita, özellikle EL Kaide, Taliban gibi terör örgütleri içinde bağlantılı olduğu binlerce muhbir sayesinde dünya çapındaki gizli servislere bilgi sağlıyor. (Kaynak: Takvim)

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 14:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 3 yıl Önce

bu haberde ve benzeri bati medyasinin isid ile ilgili yaptigi haberlerde tek bir satir bile inandirici degil. isid`i adeta önü alinamaz bir fenomen olarak lanse ediyorlar ki bu tam bir yalan. yok efendim kim olduklari bile belli olmayan insanlarmis da, avrupalilarmis da. yesinler yalaninizi ! isid`e avrupa`dan katilanlarin büyük bölümünün göcmenler degil, avrupali yerliler oldugunu iddia ediyorlar. o zaman neden öldürülen ve avrupa ülkelerinden birinin kimligini tasiyan militanlar sadece ortadogulu isimleri tasiyorlar. isid`e avrupa`dan katilanlar tamamiyle ortadogu, orta asya ve afrika`nin müslüman ülkelerinden avrupa`ya göc edip, sonradan bu göc ettikleri ülkenin vatandasi olan müslümanlar. sonradan müslümanliga gecmis yerli avrupalilar ise sadece kücük bir istisna isid icinde. örgütlendikleri yerler de belli, avrupa`daki camiiler... avrupa demokrasisinin nimetlerini sömürüyor ve bu sekilde varliklarini koruyup gelistiriyorlar. beslendikleri yerler de belli. niyet edilse yok edilirle