27 Eylül 2015 Pazar 19:24
Putin ABD'yi eleştirdi, 'Esad terör örgütlerine karşı savaşıyor' dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurulu 70. Dönem toplantılarına katılmak üzere bulunduğu New York'ta, CBS ve PBS televizyon kanalları için gazeteci Charlie Rose'a röportaj verdi.

ABD Başkanı Barack Obama ile yarın yapacağı düşünülen görüşme öncesi konuşan Putin, ABD’yi eleştirdi ve "ABD’nin desteklediği (Suriyeli) muhalifler, silahlarıyla birlikte gidip IŞİD’e katıldı. Bu etkisiz olduğu kadar yasalara uygun olmayan da bir strateji," dedi. Rusya’nın Suriye’de Esad’ı desteklediğini belirten Putin, “Biz sadece yasal olan unsurlara destek veriyoruz. Yani Suriye devletine silah ve mühimmat, eğitim, ilkyardım ve insani yardım desteği veriyoruz” dedi.

Sputnik'teki habere göre, Putin, "IŞİD tehdidini ve Suriye'deki varlığınızı dile getirmenizi bekliyoruz. Suriye'de varlığınızın amacı nedir ve IŞİD'e karşı mücadeleyle ilgisi nedir?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Sanırım, hatta eminim, BM kürsüsünden konuşma yapacak herkes teröre karşı mücadele gerekliliğinden ve mücadelenin sorunlarından bahsedecek. Benim de bu konudan kaçınmam mümkün değil. Bu çok doğal çünkü bu hepimiz için büyük bir ortak tehdit, hepimiz için bir sorun. Terörizm bugün dünyanın birçok ülkesi için tehdit oluşturuyor. Terör suçlarından bir sürü insan, yüz binlerce, milyonlarca insan mustarip. Hepimizin bir görevi var: bu ortak kötülüğe karşı çabalarımızı birleştirmek.

"Suriye'deki varlığımıza gelince, bu varlığımız bugün Suriye hükümetine silah sevkiyatından, personele verilen eğitimden, Suriye halkına sağlanan insani yardımdan ibaret. BM Anlaşması'na yani çağdaş uluslararası hukukun temel ilkelerine dayanarak hareket ediyoruz. Uluslararası hukuka göre, askeri yardım dahil herhangi bir yardımın kesinlikle sadece meşru hükümetlere, bu hükümetlerin onayı veya isteği üzerine ya da BM Güvenlik Konseyi'nin kararıyla yapılması gerekir. Bu durumda eylemlerimiz, Suriye hükümetinin askeri ve teknik yardım talebiyle ilgilidir ve biz bunu, kesinlikle yasal uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yapıyoruz.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'e karşı mücadeledeki desteğinizi memnuniyetle karşıladığını söyledi. Diğerleri ise bu savaş uçakları ile hava savunma füze sistemlerinin teröristlere karşı değil orduya karşı kullanıldığını savunuyor.

'BAZI ORTAKLARIMIZA GÖRE SURİYE ORDUSUNA KARŞI MUHALEFET SAVAŞIYOR'

"Suriye'de bir tek meşru ordu var. Bu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ordusu. Bazı uluslararası ortaklarımıza göre bu orduya karşı muhalefet savaşıyor. Ancak gerçekte Esad'ın ordusu, terör örgütlerine karşı savaşıyor. ABD Senatosu'nda yapılan son görüşmelerden, benden daha iyi bilirsiniz, yanılmıyorsam Pentagon temsilcileri, silahlı muhalefete verilen eğitim hakkında ABD'nin yaptıklarına ilişkin rapor sundu. Başta 5-6 bin, sonra 12 bin savaşçının eğitilmesi amaçlanıyordu. Ancak sonra toplamda sadece 60 kişinin eğitildiği, elinde silahla sadece 4 veya 5 kişinin savaştığı, diğerlerinin ise Amerikan silahıyla birlikte IŞİD saflarına geçtiği ortaya çıktı. Bu bir.

'BİZ SADECE MEŞRU İKTİDAR KURUMLARINA DESTEK VERİYORUZ'

"İkincisi, görüşüme göre gayri meşru kurumlara askeri yardımın sağlanması, modern uluslararası hukuk ilkelerine ve BM Anlaşması'na uygun değil. Biz kesinlikle sadece meşru iktidar kurumlarına destek veriyoruz.

Bu bağlamda, bölge ülkelerine de işbirliği öneriyoruz, bir nevi koordinasyon kurumu oluşturmaya çalışıyoruz. Şahsen ben bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı, Ürdün ve Suudi Arabistan krallarına bilgi verdim. Bu konuda ABD'ye bilgi verdim ve Sayın Kerry ile Dışişleri Bakanımız Sayın Lavrov arasında bu konuda ayrıntılı görüşme oldu. Askeri yetkililerimiz de aralarında bu konuyu görüşüyor. Teröristlere karşı ortak eylemlerimiz için ortak bir zemin bulursak memnun oluruz."

Son Güncelleme: 27.09.2015 19:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Özgür dimağ 2015-09-27 20:28:35

Bunlar çok konuşulan şeyler silahlar muşta cephesine gitmiş hemde siniri geçer geçmez önce sözde bir tutuklanma sonra da hicbir kotu muamele yapılmadan salıverilme var nusra cephesi tarafından artik herşey açık kaynaklardan öğrenebiliyor birazda mantık yürütme yapılırsa durum ortada ama asil trajik olan eğer çeviri doğruysa Türkiye ürdün ve arabistan krallarına bilgi verdim ibaresi var sanırım Türkiyenin monarşi ile yönetildiğine uluslararası toplum ikna oluyor trajedi budur

Avatar
şamil kafkas 2015-09-27 20:55:45

rusyanın sesi radyosu ve supitnik rusya gizli servisinin yayın organlarıdır, türkiye ayakçılarıda, hakan aksay dır..

Misafir Avatar
vay be 2015-09-27 21:02:43 @şamil kafkas

şamil bey, çok büyük bir sırrı ifşa etmiş gibi yazmışsınız. ama bu yazdıklarınız herkesin bildiği bilgiler. bbc ingiltere'nin, deutsche welle almanya'nın, afp fransa'nın, anadolu ajansı türkiye'nin resmi ajanslarıdır. rusya'nın sesi ya da yeni adıyla sputnik news de rusya'nın. hemen her ülkenşn böyle ajansları vardır ve hepsi de doğal olarak kendi üşkelerin çıkarlarını savunur. önemli olan burada çıkan hangi haberi ne kadar doğru olduğudur.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ozgurdimag 2015-09-28 00:13:47

Bildiğim kadarıyla rusya hükümeti adına Türkiye de yayın yapan rusyanın sesi radyosu vardı. Sonra sputnike dondu zaten açık açık adamlar söylüyor biz Rusya devletinin resmi ajansıyız diye bu mantıkla TRT arapça MİT in al jazera Turk katar istihbaratının mi oluyor anlamak mümkün değil Amerikanin sesi ajansı nedir mesela yada ydh taha haber gibi siteler anlamak mümkün değil ciddi bir niyet okuma ve boş bir durum zaten amerikanin sesi sputnik gibi ajanslar devletlerin yari resmi farklı dilde yayın yapan kuruluşları bu nasıl bir komplo teorisi anlayışı arkadaş

Avatar
şamil kafkas 2015-09-28 15:08:00

komlo teorisi sizin zihninizde, halkların düşmanı putin i savunabilmek için kırk dereden su getiriyorsunuz , siz hiç düşünmezmisiniz...

Avatar
şamil kafkas 2015-09-28 10:50:38

çıkan haberin doğru olduğunu nasıl çek edeceksiniz , ayrıca yazdığınız batı haber ajansları çek edilebiliyor ama rusya da tam sansür var, doğrulanmamış haberlere aracılık yapmak bilmeyerek ayak olmaktır, benim kulağımın arkası dahi kalmadı..

Avatar
şamil kafkas 2015-09-28 10:57:03

ayrıca bbc ile supitnik aynı kefeye koymak , dünyayı anlayamamaktır, her nedense sollar rus yalakalığına meftunlar,alışmış kudurmuştan beterdir.