Papa'dan göçmenlere 'umudunuzu yitirmeyin' çağrısı

Papa Franciscus ABD'deki göçmenlere umut dağıttı

Papa'dan göçmenlere 'umudunuzu yitirmeyin' çağrısı

ABD ziyareti çerçevesinde Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrine gelen Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus kendisini dinleyen 10 binlerce göçmene "umudunuzu yitirmeyin" çağrısında bulundu.

Papayı görmek için şehre akın eden insanlar Özgürlük Merkezi etrafındaki caddelerde toplandı.

Birçok farklı ülkelerden ve eyaletlerden Philadelphia'ya gelen ziyaretçiler, sabahın erken saatlerinde güvenlik noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Papa, kendisini bekleyen yaklaşık 50 bin kişiye İspanyolca konuştu.

Sosyal medya üzerinden Papa'nın İspanyolca konuşmasına tepkiler gelirken, bazı kullanıcılar "Bari ABD'de İngilizce konuşsaydın" gibi tepkiler verirken, bazı kullanıcılar da "göçmenlere hitap ederken İspanyolca konuşarak onlara sahip çıktı" diyerek Papa'nın İspanyolca konuşmasına destek verdi.

Konuşmasında "dini özgürlükler" ve "göçmenler" konularına değinen Papa, "ABD, kendi tarihini hatırlamalı ve hatalarını tekrarlamamalıdır. Farklı inanışlardan insanlar bir araya gelerek birbirleriyle saygın bir şekilde yaşamalıdır" diye konuştu.

"Bizim dini geleneğimiz, bizlere, farklı olanları tanıma ve kabul etmemiz çağrısında bulunur" ifadesini kullanan Papa, şöyle devam etti:

"İçinde yaşadığımız küresel dünya farklılıklarımızı ortadan kaldırarak bizleri tek tipleşmeye ve geleneklerimizi terk etmemiz yönünde bize baskı yapıyor. Şu anda burada Özgürlük Merkezi'nde konuşuyor olmam ABD'de olmamın önemli sebeplerinden birisidir. ABD'yi ifade eden özgürlük bu meydanda ilan edilmişti."

Konuşmasında sık sık göçmenlere hitap eden Papa, karşılaşılan zorluklar karşısında yılmayarak, sorumlu birer vatandaş olmaları yönünde çağrıda bulunduğu göçmenlere, "umudunuzu yitirmeyin" dedi. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 10:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

göcmenlerin icinde cok iyi avrupanin hristiyan kiymetlerine hürmetli insanlar da var