Obama'dan Panama belgeleri açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, Panama belgelerine ilişkin konuştu

Obama'dan Panama belgeleri açıklaması
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'daki günlük basın brifingi öncesinde konuştu.

11,5 milyon belgenin sızdırılmasına ilişkin Obama, "Son birkaç günde Panama'dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı. Bu sadece diğer ülkelere özgü bir sorun değil, açıkçası ABD'de aynı şeylerden çıkar sağlayan kişiler var." değerlendirmesinde bulundu.

Obama, zenginlerin ve şirketlerin off-shore hesaplar açmalarının yasal olduğuna işaret ederken "Bunların birçoğu yasal faaliyetler. Gerçek sorun tam olarak bu" dedi. Obama, bu durumun orta ve düşük gelirli ailelerin vergi yükünü artırdığına da dikkati çekti.

Obama, konuşmasını, "Umuyorum ki bu konuyu ciddiye almaya başlarlar. Politikacılar, zenginleri fakirlerin zarar görmesine rağmen korumaya devam ettikçe, insanların bu tür eylemlerden ötürü cezalandırılmayacağını düşünmesi şaşırtıcı değil" eleştirisiyle tamamladı.

Obama, "Panama belgeleri, ABD Hazine Bakanlığı'nın finansal yaptırımlarının işe beklediğiniz kadar yaramadığını mı gösteriyor?" şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Yaptırımların işe yaradığını biliyoruz çünkü İran nükleer programını yaptırımlar olmasaydı durdurmazdı. Hiç şüphe yok ki küresel vergi kaçırma çok büyük bir problem. Bu konu, G7 ve G20 toplantılarında da hep gündeme getirildi. Farklı ülkelerdeki vergi otoritelerinin koordinasyonu açısından biraz ilerleme kaydedildi. Ancak daha önce de söylediğim gibi, büyük sorunlarımızdan birisi bu eylemlerin büyük bölümünün yasal olması. ABD ve diğer ülkeler yasa boşlukları kapatma konusunda öncülük etmezse, birçok durumunda ortada ne olduğunun izini sürebilmenize rağmen onu durduramazsınız. Bazı finansal kaynakların yasadışı transferleri ve hareketleri her zaman olacak, ancak biz bunu kolaylaştırmamalıyız, sadece vergi kaçırmak için yapılan faaliyetleri yasal hale getirmemeliyiz."

(Kaynak: CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 22:01
YORUM EKLE