20 Nisan 2012 Cuma 23:19
Nuri El Maliki Erdoğan’a sert yanıt verdi

Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Başbakan Erdoğan, "Görüşmemizde birinci derecedeki konumuz Irak oldu. Çünkü Irak’taki gelişmeler pek de hayra alamet değil. Özellikle mevcut başbakanın gerek kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları gerekse Irak’taki yapılanma içerisindeki ben merkezli adete şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak’taki gerek Şii grupları, gerek sayın Barzani’yi ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunlar bu süreci olumsuz etkilemektedir. Gündemimizin diğer bir konusu ise Suriye oldu. Suriye ile ilgili değerlendirmemizde yaklaşım tarzımızın örtüştüğünü gördüm" dedi.

 

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıklamalarının Irak'ın içişlerine müdahale anlamına geldiğini söyledi.

 

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan'ın Katar'a hareketinden önceki açıklamalarını eleştiren Nuri El Maliki, şunları söyledi:

 

"Sayın Erdoğan'ın son açıklamaları Irak'ın içişlerine müdahale etme yönündeki eğilimine yeni bir dönüştür. Sayın Erdoğan'ın hala bölgede hakimiyet kurma hayalleri içinde olduğu görülmektedir. Açıklama, ne yazık ki Erdoğan'ın eskiden reddettiği mezhepçi boyutu içermektedir. Ancak bu husus bütün Iraklılar tarafından bilinmekte ve reddedilmektedir. Bu bölgesel politikaların sürdürülmesi Türkiye'nin çıkarlarına zarar verecek ve onu herkese düşman bir ülke konumuna getirecektir."

Son Güncelleme: 21.04.2012 22:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.