03 Şubat 2013 Pazar 12:08
Myanmar da gerillalarla görüşecek

Myanmar hükümetinin, ülkenin kuzeyinde bulunan ve yönetime karşı savaşan Kaçin azınlığının temsilcileriyle Çin'de görüşeceği bildirildi.

Myanmarlı yetkililer, görüşmelerin pazartesi günü Çin sınırındaki Ruili kentinde başlayacağını açıkladı. Kaçin Bağımsızlık Ordusu yetkilisi de görüşme yapılacağını doğruladı.

Myanmar ordusu geçen ay, Kaçin Bağımsızlık Ordusu'nun kontrolünde bulunan birçok stratejik tepeyi ele geçirmişti. Kaçin azınlığı, daha fazla özerklik için hükümete karşı yıllardır silahlı mücadele yürütüyor.

KAÇİNLER (JİNGPO)

Myanmar (Birmanya)’nın kuzeyindeki Kaçin eyaletinde yaşayan halkların en büyüğüdür. Birmanya ordusu ile Kaçin Bağımsızlık Ordusu arasında yirmi yıldır devam eden iç çatışmalar dünya gündeminde sık sık yer almaktadır. Çin ve Hindistan sınırında yer alan bu bölge halkının dini yapısı karışıktır. Birmanya hükümeti, yarısı Budist derken, bazı kaynaklar yarısının Hristiyan olduğunu iddia edebilmektedir. Önemli bir azınlık ise Animizm (Canlıcılık) inancına sahiptir. Kaçin bölgesinde yaşayan ve nüfusu 1.2 milyon olan bu kişiler Jingpo olarak da bilinmektedir.

Son Güncelleme: 04.02.2013 10:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.