10 Mayıs 2015 Pazar 23:34
Liberland ülkesini kuran Yedliçka gözaltına alındı

Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik bölgede "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan eden Çek Cumhuriyeti vatandaşı Yedliçka, ‘sınırdan izinsiz geçtiği’ gerekçesiyle Hırvatistan polisi tarafından gözaltına alındı.

Liberland'ın ‘devlet başkanı’ Yedliçka'nın, Hırvatistan sınırları içerisindeki Zmayevats şehrinde, tercümanı ile birlikte ‘Liberland’ adını verdiği bölgeye geçisi sırasında, Hırvat polisi tarafından yakalandığı bildirildi.

Hırvatistan'dan Sırbistan'a izinsiz geçtiği gerekçesiyle gözaltına alınan Yedliçka'nın Beli Manastır'daki polis karakoluna götürüldü.

Yedliçka, geçen nisan ayında, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik ‘tarafsız bölge’de ‘Liberland’ adında devlet kurduğunu ilan etmişti.

Kendisini Liberland'ın devlet başkanı olarak nitelendiren Yedliçka, Hırvatistan'ın Zmayevats şehri ile Sırbistan'ın Baçki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu savunuyor. (Sputnik Türkiye)

Son Güncelleme: 10.05.2015 23:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.