Lavrov, AKP hükümetini sınır ticaretinden para kazanmakla suçladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AKP hükümetini Türkiye- Suriye sınırında petrol ve tarihi eser ticaretini önlemek için hiçbir şey yapmadığı konusunda suçladı

Lavrov, AKP hükümetini sınır ticaretinden para kazanmakla suçladı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AKP hükümetine sert ithamlarda bulundu. Bir konferansta konuşan Lavrov, "Türk hükümeti, Türkiye ve teröristler arasındaki petrol ve tarihi eser ticaretini önlemek için hiçbir şey yapmadı. Hatta (Türk hükümeti), bu işten para kazandı" dedi.

IŞİD üyelerine Irak ve Suriye'nin komşusu olan ülkeler tarafından destek gönderildiğini belirten Lavrov, bu gruplara Türkiye—Suriye sınırından destek akışının Rus hava güçlerinin operasyonları ardından 'belirgin biçimde' azaldığını da kaydetti. Lavrov, bunun nedenini de cihatçı grupların 'kasalarını doldurmak için kullandığı' altyapının imha edilmiş olmasıyla açıkladı.

Diğer taraftan Lavrov, Suriye'deki durumu 'tıkanma noktasından' çıkarmanın mümkün olduğunu vurguladı: "Uluslararası Suriye Destek Grubu ve BM Güvenlik Konseyi kapsamında alınan tüm kararlar dürüst bir biçimde uygulanırsa Suriye'deki durumu bu noktadan çıkarmak için şansımız var demektir."

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 16:48
YORUM EKLE