24 Aralık 2014 Çarşamba 08:38
Küresel silah ticareti anlaşması yürürlüğe girdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, anlaşmayla "silahların diktatörlerin, teröristlerin, suç örgütleri ve insan haklarını çiğneyenlerin eline geçmesinin önlemesini umduğunu" söyledi.

Anlaşma savaş suçu ya da soykırımda kullanılabilecek silahların satışını yasaklıyor; yasa dışı silah ticaretinin de azaltılması hedefleniyor.
Anlaşmada 130 ülkenin imzası var ancak bunlardan 60'ı kendi ülkelerinde anlaşmayı onayladı.

ABD ONAYLAMADI 

Dünyanın en büyük silah üreticisi ve ihracatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri de 2013'te imzalamıştı ancak anlaşma hâlâ ABD Senatosu'nun onayını bekliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Türkiye ve İsrail de anlaşmayı imzalayan ancak henüz onaylamayan ülkeler arasında. En fazla silah ihracatı yapan 10 ülke içinde bulunan Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere ise anlaşmayı onayladı.

Çin, Rusya, Hindistan ve Pakistan gibi diğer büyük silah ihracatçıları ise anlaşmayı imzalamadı. BM Genel Sekreteri, tüm ülkeleri "gecikmeden anlaşmayı imzalamaya" çağırdı.

"Silah Ticareti Anlaşması" küçük ateşli silahlardan tank ve mühimmatlara kadar tüm konvansiyonel silahları kapsıyor.

Anlaşmaya taraf olan ülkeler, söz konusu silahların karaborsaya düşmesini engellemek için önlemler alma taahhüdü altına da giriyor.
Son Güncelleme: 24.12.2014 08:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.