19 Ekim 2013 Cumartesi 21:41
'Kosovalı Çingene kız Fransa'ya dönebilir'

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, sınırdışı edilen Kosovalı Çingene kızın eğitimini tamamlamak üzere ülkeye dönebileceğini ancak ailesinin dönmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Devlet Başkanı bugün yaptığı açıklamada ülkeye bir tek çocuğun geri dönebileceğini söyledi. İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili raporunu sunmasın ardında Hollande yaptığı açıklamada “Şartları dikkate alıyorum; Fransa’da koruyucu ailede eğitimine devam edebilir” dedi.

15 yaşındaki Kosovalı Leonarda’nın okul çıkışında polis tarafından tutuklanması ve sınırdışı edilmesi toplumda infial yaratmıştı. Paris okullarında meydana gelen ve polisle çatışmalara dönüşen olaylar ülke makamlarını geri adam atmaya zorladı.

Hükümet soruşturması, ihraç etme kararını yasalara aykırı buldu.

Ancak Cumartesi günü yayımlanan rapor, ileride benzeri bir karar alındığında, öğrencinin okul saatleri dışında uygulanması gerektiğine hükmetti.

15 yaşındaki Kosovalı Çingene Leonarda Dibrani, bir süre önce okul gezisi sırasında otobüsten indirilerek ailesi ve beş kardeşi ile sınır dışı edilmişti.

Leonarda ve ailesi, ayrımcılığa maruz kaldıkları gerekçesiyle beş yıl önce Fransa'ya göç etmiş, ancak iltica başvuruları reddedilmişti.

Leonarda'nın yaşadıkları, ülke genelinde protestoları da beraberinde getirdi.

Gösterici gençler başta başkent Paris'in Bastille Meydanı'nda toplanırken bazı protestocularla polis arasında çatışma çıktı.

Paris ve diğer birçok kentte binlerce öğrenci, 15 yaşındaki Kosovalı Çingene Leonarda Dibrani'nin, bir süre önce okul gezisi sırasında otobüsten indirilerek ailesi ile sınır dışı edilmesini protesto etti.

Cumartesi günü ise 19 yaşındaki başka bir öğrenci Ermenistan'a geri gönderilmişti.

Öğrenciler İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın istifasını talep etmişti. (BBC TÜRKÇE)

Son Güncelleme: 03.07.2017 12:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.