Kenya'daki rehine krizi sona erdi

62 kişinin öldüğü saldırıda, 4 gündür rehine krizi yaşanıyordu...

Kenya'daki rehine krizi sona erdi

NAİROBİ- Kenya'nın başkenti Nairobi'de bir alışveriş merkezine düzenlenen saldırı ve ardından başlayan rehine krizi, dördüncü gününde yapılan operasyonla sona erdi.

Kenya İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku, yaptığı açıklamada, alışveriş merkezinde kontrolün sağlandığını, tüm rehinelerin kurtarıldığını ve operasyonda sona gelindiğini belirtti.

Saldırıda 62 kişinin hayatını kaybettiğini, 170 kişinin de yaralandığını ifade eden Lenku, dört gün süren operasyonlarda 11 güvenlik görevlisinin yaralandığını ve binden fazla rehinenin kurtarıldığını kaydetti.

Lenku, alışveriş merkezine yapılan son operasyonlarda 3 Eş-Şebab militanın daha öldürüldüğünü, 10 kadar şüphelinin de göz altına alındığını söyledi.

Bu arada, Westgate alışveriş merkezinde güvenlik önlemleri devam ediyor. Askeri helikopter, sabahın ilk saatlerinden beri alışveriş merkezi üzerinde uçuşunu sürdürürken, polis ve askeri araçlar alışveriş merkezini kuşatmış durumda.

Dört gündür dünya ve ülke gündemine oturan olayla ilgili Devlet Başkanı Uhutru Kenyatta'nın bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

Saldırıyı Somali kökenli Eş-Şebab Hareketi üstlenmişti. Eş-Şebab Somali'de bir İslam devleti kurmak için savaşıyor. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2013, 20:24
YORUM EKLE