30 Eylül 2014 Salı 12:59
Katalonya’da bağımsızlık referandumuna mahkeme engeli

İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Kasım’da düzenlenmesi planlanan referandumu oybirliğiyle askıya aldı.

İspanya Anayasa Mahkemesi hükümetin itiraz başvurusunu, olağanüstü toplanarak ele aldı ve mahkeme bağımsızlık referandumunu askıya aldı.

Bundan sonraki süreçte İspanyol hükümeti ve Katalonya özerk yönetim hükümeti 20 gün içinde gerekli itirazlarını yapma ve yasal gerekçelerini sunma zamanı verilirken, Anayasa Mahkemesi’nin itirazlarla ilgili nihai kararını 5 ayda açıklaması gerekiyor.

Katalonya Başkanı Artur Mas tarafından 26 Eylül Cuma günü imzalanan, 9 Kasım’daki referandum ilanıyla ilgili karar sadece 50 saat yürürlükte kalmış oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra gazetecilere değerlendirmede bulunan Mas, 'Referandumun sonucu onları korkutuyor. İspanyol hükümeti ne soru sormamıza olanak sağlıyor ne de sormak istiyor. Bir hukuk devletinde ve demokraside korku vermesi gereken şey cevap alamamaktır' ifadesini kullandı.

Bu arada, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı bazı bağımısızlık yanlısı gruplar meydanlara çıkarak Anayasa Mahkemesi’nin kararını protesto etti.

ANC ve Omnium gibi Katalonya’nın bağımsızlığını ve referandumu savunan sivil toplum kuruluşları da Katalanları gösteri yapmaya çağırdı.

Son Güncelleme: 30.09.2014 13:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.