05 Aralık 2017 Salı 15:37
İsrail: Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkenti

Kudüs'ün ABD tarafından İsrail başkenti olarak tanınması halinde İsrail ile ilişkilerin kesilebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a İsrail ilk tepkiyi verdi. Haaretz gazetesine konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili ''Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkenti'' dedi.

Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Filistin Yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimine, büyükelçiliği Kudüs'e taşımasının, iki devletli çözüm çabalarının gömülmesi anlamına geleceğine dair uyarılarda bulunuyor.

Abbas'ın yardımcısı Mecdi Halidi, ABD'nin Ortadoğu'da arabulucu olarak itibarı kalmayacağı uyarısı yaparken Filistinli müzakereci Nebil Şaat, çok sert çıktı.

Şaat, Trump'ın İsrail-Filistin anlaşması planları yapıp bundan 'yüzyılın anlaşması' diye söz ettiğini yahut Saddam'ın dile getireceği gibi 'tüm işlemlerin anası' diye de söz edebileceğini, ama 'birleşik Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanırsa 'tüm anlaşmaların anasının Kudüs'ün kayaları altında kalıp öleceğini' söyledi.

Şaat, bu durumda şiddetin önlenmesi imkanının kalmayabileceğini, zira IŞİD'in Kudüs'ü savunma gerekçesiyle adam toplamaya başladığını öne sürdü. Filistin Yönetimi, Trump Kudüs hamlesini yaparsa, Çin, Rusya ve Avrupa Birliği'nden yardım ve arabuluculuk istemeyi planlıyor.

Kaynak: Sputnik

Son Güncelleme: 05.12.2017 20:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.