IŞİD'e karşı intikam yemini eden Ürdün o ismi serbest mi bıraktı?

Ürdün, El Kaide'nin Irak'taki ruhani yol göstericisi olarak kabul edilen Şeyh Ebu Muhammed el-Makdisi'yi serbest bıraktı iddiası

IŞİD'e karşı intikam yemini eden Ürdün o ismi serbest mi bıraktı?

IŞİD'e karşı intikam yemini eden Ürdün, geçtiğimiz ekim ayında tutuklanan ve El Kaide'nin Irak'taki ruhani yol göstericisi olarak kabul edilen Şeyh Ebu Muhammed el-Makdisi'yi serbest bıraktığı ileri sürüldü. 

Ürdün, IŞİD'in elinde rehin tutulurken örgüt tarafından vahşice yakılarak öldürülen pilot Muaz el- Kesasibe'nin intikamını alma yemini etmiş ve IŞİD'in Irak'la Suriye 'de konuşlanan militanlara yönelik hava saldırılarını artırmıştı. Bugün ise çok ilginç ve tartışılacak bir gelişme yaşandı. Ürdün'de geçtiğimiz ekim ayında tutuklanan ve El Kaide'nin Irak'taki ruhani yol göstericisi olarak kabul edilen Şeyh Ebu Muhammed el-Makdisi'yi serbest bıraktı. Yemen hükümetinden bir yetkilinin ismini gizli tutarak Reuters'e yaptığı açıklamada Makdisi'nin neden serbest bırakıldığı hakkında bir detay verilmiyor.

ÜRDÜN YEMİN ETMİŞTİ 

IŞİD’in pilot Muaz Safi el-Kesasibe’yi yakarak öldürdüğünü gösteren videoyu yayınlanmasının ardından intikam sözü veren Ürdün, 12 saatten az bir süre sonra ülkede tutuklu bulunan iki cihatçıyı idam etmişti. Ürdünlü yetkililer,  “Muaz Safi’nin kanı yerde kalmayacak, dünya sarsılacak” şekline yemin etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 22:36
YORUM EKLE