30 Ağustos 2014 Cumartesi 00:08
'IŞİD'den ABD topraklarına tehdit yok'

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, yaptığı açıklamada İngiltere'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle bağlantılı olarak ülkedeki terör tehdidi seviyesinin "ciddi"den "çok ciddi"ye yükselttiğini hatırlatarak, bu konuda İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'ye görüştüğünü bildirdi.

Johnson açıklamasında, "İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI'ın elinde şu anda, IŞİD'den ABD topraklarına yönelik herhangi bir spesifik, güvenilir tehdidin olduğu yönünde bir bilgi yok. Bununla birlikte, IŞİD'e destekleyen şiddet yanlısı radikaller yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarını hedef alma niyeti ve kapasitesini gösterdiler ve IŞİD bölgede aktif ve ciddi bir tehdit oluşturuyor" ifadesini kullandı.

Bakanlığının, yurtdışından kaynaklı tehditlere yanıt olarak son haftalarda özellikle havaalanlarında güvenliğin artırılması gibi aldığı tedbirlere değinen Johnson, "ABD hükümetinin Irak ve Suriye'deki mevcut durum hakkında derin endişe duyduğunu ve koşullar gerektirdiği takdirde ciddi ve özenli bir biçimde gerekli iç güvenlik tedbirlerini değerlendirmeye ve hayata geçirmeye devam edeceklerini" belirtti.

Amerikalı yetkililer, Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçılardan İngiliz ya da diğer Avrupa ülkeleri pasaportlarına sahip olanların, ABD'ye kolayca girebilmesinden kaygı duyuyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da günlük basın brifinginde, "Bu, ABD'nin üzerinde odaklandığı bir tehdit. Bu tehdide karşı koymak ve zayıflatmak için hem İngilizlerle hem de Avrupa'daki diğer müttefiklerimizle yakın koordinasyon halindeyiz" dedi.

Earnest, ABD'nin terör alarmı seviyesini yükseltme yönünde bir planın şu anda bulunmadığını da kaydetti. (CNN Türk)

Son Güncelleme: 30.08.2014 15:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.