25 Ağustos 2014 Pazartesi 10:52
İngiltere'den Federal Kürdistan'a Güvenlik Temsilcisi

İngiltere, Irak Şam İslam Devleti’yle (IŞİD) mücadele kapsamında verilen çabaları arttırmak için Korgeneral Sir Simon Mayall’ı Kürdistan Bölgesi’ne Güvenlik Temsilcisi olarak atadı.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ’Korgeneral Sir Simon Mayall’ın Güvenlik Temsilcisi olarak atanmasıyla hükümet, IŞİD’le başetmeye çalışan Irak’a yardımcı olmak için çabalarını kuvvetlendiriyor’ denildi. Güvenlik Temsilcisi Korgeneral Sir Simon Mayall’ın geçen haftasonu Başbakan David Cameron tarafından önerildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

’Korgeneral Sir Simon Mayall, mevcut halde hükümetin Ortadoğu için Üst Düzey Savunma Danışmanı olarak yürüttüğü görevinin yanısıra, Kürdistan Bölgesi’nde hükümetin Güvenlik Temsilcisi rolünü de üstlenecek. Korgeneral Mayall, IŞİD’le mücadele kapsamında Kürt güçlere ve Irak’taki çabalara destek verirken, birlik hükümeti kuran Iraklı liderlerle çalışacak.

Önümüzdeki hafta Irak’a sehayat edecek olan Mayall, Bağdat ve Erbil’de siyasi liderle biraraya gelerek, devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak ortak düşman IŞİD’e karşı tüm Irak toplumunun bir durması için teşvikte bulunacak’

Açıklamada ayrıca Kürt güçlere ’öldürücü niteliği olmayan ekipman’ sağlanması için çalışmaların yürütüldüğü, bu ekipmanın gece görüş gözlükleri ve çelik yelek gibi askeri malzemeyi kapsadığı ifade edildi. (Nerinaazad)

Son Güncelleme: 25.08.2014 17:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.