İlçelerin sınırları değişiyor: 150 trilyonluk rant iddiası

'150 trilyonluk inşaat harcı Ataşehir'den Ümraniye'ye geçecek'

İlçelerin sınırları değişiyor: 150 trilyonluk rant iddiası

Torba Tasarı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde 'sınır' kavgası çıktı.

Tasarıya göre, İstanbul'da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri'nin hudutları, 04 ve E-80 karayolu sınır olarak tayin edilerek yeniden belirleniyor.

Muhalefete göre, yapılan değişiklikle 150 trilyonluk inşaat harcı Ataşehir'den Ümraniye'ye geçecek. 30 Mart'ta yapılan seçimlerde Ataşehir'de CHP, Ümraniye'de ise AKP belediye başkanlıklarını kazanmıştı.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, AKP'nin tasarıya yeni madde ihdas etmesini eleştirdi. Tasarı görüşülmeden önce AKP ile yaptıkları görüşmede anlaşmaya vardıklarını belirten Halaçoğlu, "Yeni madde eklemeyin dedik, siz de kabul ettiniz ama şimdi bu önergeyi getiriyorsunuz. Bir mahallenin başka bir yere bağlanması, Meclis'in işi mi, bu kadar acil mi? Hani söz vermiştiniz. Şimdi bunu neden getiriyorsunuz? Artık sizinle ne anlaşılır ne de konuşulur, ayıptır ya. Meclis gibi bir yerde önce söz vereceksiniz, sonra aldatmaya kalkacaksınız, ayıptır" ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önergenin İçtüzüğe de Anayasa da uygun olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, önergeyle ilçelerin hudutlarının yeniden belirlendiğini, sınırların tariflerinin doğru düzgün yapıldığını kaydederek, "Tarifle ilgili bir sıkıntı var, o gideriliyor. Daha önce tarifi yapılmış olan yerle aynı yer oluyor, herkes ne olduğunu bilsin diye. Birisinden diğerine geçme şeklinde bir düzenleme yapılmıyor" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise yapılan bu değişiklikle, 150 trilyon liralık inşaat harcının, Ataşehir İlçesi'nden Ümraniye İlçesi'ne geçtiğini iddia etti.

30 Mart yerel seçimlerinden önce de birçok ilçe de sınırlar değiştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 16:42
YORUM EKLE