Hawking: Ötenazi bir haktır, ben de intihar etmeyi denedim

Ünlü kozmolog, İngiltere gündemindeki ötenazi tartışmasına katıldı...

Hawking: Ötenazi bir haktır, ben de intihar etmeyi denedim

Dünyaca ünlü kozmolog Stephen Hawking, "Herkesin hayatına son vermeyi seçme hakkı olduğuna inanıyorum" diyerek, İngiltere gündemindeki ötenazi tartışmasına katıldı.

Hawking engelli insanların kendilerini öldürme özgürlüğünü kullanmasına engel olmanın onlara karşı bir ayrımcılık olduğunu çünkü engelsiz birinin bu tercihi istediği zaman yapabildiğini söyledi.

Buna karşılık 72 yaşındaki bilim adamı, bu yola gitmeden önce bir kişinin gerçekten ölmek istediğinden emin olmak için her türlü önlemi almak gerektiğini vurguladı.

'BEN DE İNTİHAR ETMEYİ DENEDİM'

Kendisi de boyundan aşağı engelli olan ve bilgisayar aracılığıyla konuşabilen Stephen Hawking, kendisinin de boğazına nefes alabilmesi için boru yerleştirilen trakeostomi ameliyatı sonrasında intiharı denediğini itiraf etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre; kozmolog, "Bir süre nefes almamak suretiyle intihar etmeyi denedim. Ama nefes alma refleksi baskın çıktı" dedi.

Hawking, "Çok büyük acı içinde olmadıkça umutsuzluğa düşüp intihar etmek yanlış ama insanların bu tercihi yapmaya hakkı var. İnsanların elinden ölümü seçme hakkını almamalıyız" diye konuştu.

İngiltere parlamentosunda görüşülen bir yasa teklifi, doktorların, altı aydan az ömrü kaldığı düşünülen ölümcül hastaların talebi halinde, hayatlarına ilaçla son verebilmesini içeriyor.

Yasa bu uygulama için iki ayrı doktorun hastanın durumunun gerçekten ölümcül olduğu ve en fazla 6 ay ömrü kaldığına dair rapor vermesi gerekiyor.

'TEHLİKELİ'

Eski bir İşçi Parti'li bakan olan Lord Falconer tarafından desteklenen teklifin Lordlar kamarasında bugünkü tartışması çok hararetli geçeceğe benziyor.

Oturumda konuşmak için 130'dan fazla üyenin adını yazdırdığı belirtiliyor.

Teklif bu aşamada Lordlar Kamarası'nda oylanmayacak. Meclisin yaz tatili ardından detaylar yeniden gündeme gelebilecek. Fakat hükümetin desteği olmadığı için bu teklifin yasalaşabileceği düşünülmüyor.

Teklife karşı çıkanlardan Lady Campbell, ölümcül hastalıkların ilerleme hızı konusundaki belirsizlikler nedeniyle teklifin tehlikeler içerdiğini söylüyor.

Lady Campbell, itirazını şu ifadelerle dile getiriyor:

"Acı çekmek sürekli bir hal değil. İnsanlar moralleri düşükken kendilerini tanımayan iki doktor bulup böyle bir rapor imzalatmak isteyebilir. Ama bir kişinin ne zaman öleceğini tahmin etmek çok zor hatta imkansız bir şey. Ben doktorlarımdan sonuna kadar yanımda olmalarını bekler ve beni ölmeye bırakmayacaklarına kesinlikle güvenmek isterim."

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 21:41
YORUM EKLE