24 Mayıs 2011 Salı 17:56
Gürcistan'da yarın öfke günü

Arap ülkelerinde yaşanan isyanlardan etkilenerek hükümet karşıtı eylemlere başlayan Gürcistan'daki muhalifler, Devlet Başkanı Saakashvili'nin istifa etmesi talebiyle başlattıkları eylemlerini sürdürüyor.

TİFLİS- Gürcistan'da hükümet karşıtı eylemler, bugün üçüncü gününe girdi. Binlerce eylemci ülkenin başkenti Tiflis'te Devlet Başkanı Mikheil Saakashvili'nin istifası için çağrılarını sürdürüyor.

Saakashvili'nin müttefiki ve meclis sözcüsünün başını çektiği eylemlerde Gürcistanlılar, Arap dünyasından yaşanan baharın kendileri tarafından da tekrarlama umudunda olduklarını belirtiyorlar.

Pazar günü yaşanan saldırı sonrasında olası bir saldırıya karşı muhaliflerin, eylemlere sopalarla gelmesi dikkat çekti.

Muhaliflerin tarafına geçen eski Meclis sözcüsü Nino Burjanadze, "Gürcistan'da devrim başladı" dedi. Yaptığı konuşmada Arap dünyasındaki isyanlardan bahseden muhalif milletvekili Sozar Subari ise, destekçilerine 25 Mayıs günü yapacakları 'Öfke günü'ne eylemine çağrıda bulundu.

Eyleme katılan Lasha Oniani, "Bizi buradan atana kadar burada kalacağız. Her an bize saldırabilirler" dedi.

Geceyi devlet televizyonunun stüdyoları önünde geçiren hükümet karşıtları, Saakashvili'yi ülke genelinde yoksullukla mücadelede başarısız olmakla suçluyor. Öte yandan muhalif lider Irakli Okruashvili, yolsuzluk suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırılmış olmasına rağmen Çarşamba günü yapılacak eyleme katılmak için Fransa'dan döneceğini bildirdi.

Muhalif Ulusal Meclis, Gürcistan yetkililerini çok sayıda 'hükümet karşıtı eylemciyi' gözaltına almak ve eylemden önce çok sayıda eylemcinin arabasını alıkoymakla suçladı.

ETHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Gürcü Ahmet 2011-05-25 21:00:05

Tiflis haberlerini Moskova'dan almaya alışanların Gürcü halkını tanıma imkanları yoktur. Petrol fiyatlarının tavan yapmasıyla yeniden kasasını dolduran Rusya , muhalefete düşmüş son kullanma tarihi geçmiş politikacıları parasıyla diriltmeye çalışyor ama halk bu kullanılmış politikacılara güvenmiyor. Saakaşvilini eleştirenler bile bu kişilerde bir alternatif göremiyor. dolayısıyla başarılı olma şansları yok. zaten birleşmeye çalışan muhalefet çoktan yumruklarla birbirne düştü bile. Komşumuzun haberlerini Moskova merkezli almaktan vageçelim. siz etha ajansından almışsınız? etha nerden almış bu haberi :))