03 Aralık 2015 Perşembe 15:37
Finlandiya'nın ilk Türkiye kökenli milletvekili Politico28 listesinde

Avrupa'nın tanınmış politika dergisi Politico tarihindeki ilk Politico28 listesini açıkladı. Avrupa politikasına yön veren önemli düşünürler, kanaat önderleri ve politikacının yer aldığı 28 kişiden oluşan listeye Finlandiya’dan 28 yaşındaki Yeşil Parti Milletvekili Ozan Yanar da seçildi.

Listeye girmeyi başaran tek Türk olarak Yanar ödül haberi sonrası ilk duygularını aktardı. “Bu ödülden dolayı çok mutluyum ve heyecanlıyım. Aldığım bu önemli ödül beni daha adil ve daha eşitlikçi bir Finlandiya, Avrupa ve Dünya için daha çok çalışmaya teşvik edecek. Avrupa'nın ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan popülist politikaların prim yaptığı önemli bir dönüm noktasında olduğunu düşünüyorum, kıtada sosyal adalet, eşitlik ve sürdürülebilirlik gibi insani değerleri korumak için daha fazla işbirliği yapmamız gerekmekte.”


Politico 28 listesinde, otoriter yönleriyle çok tartışılan Macaristan başbakanı Victor Orbán’dan büyük firmalara karşı savaşan Danimarkalı Margethe Vestager’e pek tanınmış kişileri içinde bulunduruyor. Listede ayrıca Refugee’s Welcome (Mülteciler Hoş geldiniz) hareketinin kurucuları, dünyaca ünlü pop yıldızı Stromae ve LGBT hakları savunucusu Panti Bliss de yer alıyor.

Politico Dergisi Avrupa yayın yönetmeni Matthew Kaminski yayınladıkları basın bildirisinde; Avrupa’da akıllara en çok kazınmış kişileri bulmak için Hollanda’dan Estonya’ya, Avrupa Birliği'ndeki tüm ülkeleri tarayarak üst düzey yazarlar ve birçok kişiden aldıkları önerilerle liste ortaya çıkarttığını belirtiyor.

Kaminski ayrıca “Listeye seçilen kişilerin kendi çalışma alanlarında – örneğin uluslararası olaylar, hukuk sistemi, din, krizler veya Avrupa kimliği konularında – farklılık yaratabilecek etki gücünde olan kişiler olduklarını” vurguluyor.

27 YAŞINDA MECLİSE GİRMEYİ BAŞARDI

Finlandiya’ya 14 yasında taşınan Ozan Yanar, üniversitede ekonomi lisansı yaptı ve Helsinki Üniversitesi’nin Öğrenci Birliğindeki görevi ile toplumsal ve politik çalışmalara başladı. Finlandiya Yeşil Parti Gençlik Grubu başkanlığını da yapan Yanar, Nisan 2015’te yapılan Finlandiya Meclis seçimlerinde aldığı kişisel oylarla 27 yaşında Finlandiya Meclisine girmeyi başardı ve Finlandiya tarihinin ilk Türkiye asıllı milletvekili oldu.

Ayrıca Finlandiya yakın tarihinin iki yabancı kökenli milletvekillinden biri olarak da önemli bir politik aktör haline gelen Yanar, özellikle ekonomi politikaları, insan hakları, eşitlik, sürdürülebilirlik ve kültürel çeşitlilik üzerine yaptığı çalışmalar ve fikirleri ile ilgi çekiyor.

İlk defa düzenlenen POLITICO 28 listesine seçilenler:

Viktor Orbán (Macaristan); Margrethe Vestager (Danimarka); Nicola Sturgeon (Ingiltere); Mareike GeilingJonas KakoschkeGolde Ebding, and Horst Seehofer (Almanya); Stromae (Belcika); Isabelle Falque-Pierrotin (Fransa); Albert Rivera (Ispanya); Valdis Dombrovskis (Letonya); Maria Elena Boschi (Italya); Thomas Weiser (Avusturya); Mats Persson (Isvec); Panti Bliss (Irlanda); Stanisław Gądecki (Polonya); Karel Janeček (Cek Cumhuriyeti); Alexis Papahelas (Yunanistan); Princess Mabel (Hollanda); Taavet Hinrikus (Estonya); Harris Georgiades (Kibris); Tomas Valasek (Slovakya); Ozan Yanar (Finlandiya); Laura Codruța Kövesi (Romanya); Ivo Boscarol and Matevž Lenarčič (Slovenya); Antanas Guoga (Litvanya); Mate Rimac (Hirvatistan); Eva Paunova (Bulgaristan); Katrine Camilleri (Malta); Catarina Martins (Portekiz); and Liz Wenger (Lüksemburg).

 

Politico’nun bu konuyla ilgili haberi için assağıdaki linke tıklayınız:

http://www.politico.eu/politico28/ozan-yanar

http://www.politico.eu/politico28

 

3 Aralık’ta piyasaya sürülen özel sayının pdf’ine buradan ulaşabilirsiniz:

http://politi.co/1MQRQC6

(Demokrat Haber)

Son Güncelleme: 03.12.2015 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.