Finlandiya iltica yasalarını sertleştiriyor

İsveç'in ardından Finlandiya da, sığınma hakkını güçleştiren yasaları kabul etti

Finlandiya iltica yasalarını sertleştiriyor

Finlandiya, sığınma hakkını güçleştiren yasaları kabul etti.

Yeni yasalar kurumların sığınmacıların iltica başvurusunu reddetmelerini daha da kolaylaştırıyor, ilticacıların olumsuz kararlara itiraz etmelerini ve aile birleşimlerini zorlaştırıyor.

Hükümet ortağı yabancı karşıtlığı ile bilinen ”Gerçek Finliler” partisi, son 1 yıl içinde göçmen ve ilticacıların yaşam koşullarını kötüleştiren bazı değişiklikleri gerçekleştirmeyi başardı.

Murat Kuseyri’nin ANF’de yer alan haberine göre, hem iktidar ortağı hem de muhalefet partileri ”Gerçek Finliler'in iltica politikasında belirleyici olduğunu kabul ediyor.

1 Eylül tarihinden geçerli olacak yeni iltica yasası iltica talepleri reddedilen sığınmacıların idari mahkemeye itiraz etme sürelerini 30 günden 21 güne indiriyor.

Yüksek idari mahkemeye itiraz süresi ise 14 günle sınırlandırılıyor. İlticacıların mahkemeye ek bilgi ve belge verme sürelerine de mahkeme karar verecek. Mahkemenin belirlediği sürede verilmeyen bilgi ve belgeler değerlendirilmeyecek.

18 yaşından büyük ilticacılara yapılan hukuki yardımlarda da sınırlamalara gidiliyor. Hukuki yardımda bulunma görevi ilk elde resmi kurumların hukuk bürolarına verilecek.

İltica talepleri reddedilen sığınmacıların yeniden iltica etme hakları da ortadan kaldırılıyor.

AİLE BİRLEŞMELERİ OLANAKSIZ HALE GETİRİLİYOR

Finlandiya Göçmen Dairesi tarafından yayımlanan istatistikler, her dört ilticacıdan sadece birinin talebine olumlu yanıt verildiğini gösteriyor. İltica talebi kabul edilenlerin aile ve çocuklarını yanlarına getirmeleri neredeyse imkansız. Ailelerini Finlandiya'ya getirmek isteyenlerin ayda en az net 2 bin 600 Avro kazanmaları gerekiyor ki, Finlilerin büyük çoğunluğunun geliri bu miktarın altında.

Bu miktarı kazanıp ailelerini yanlarına aldırmak isteyenler başvuru formunu doldururken yetişkin başına 455, çocuk başına 230 Avro ödemek zorunda. Suriyelilerin kurduğu göçmen örgütü başvuru sırasında ödenmesi zorunlu olan aile birleşimi giderinin karşılanması için kampanya başlattı.

SIĞINMACILARI SINIR DIŞI ETMEKTE AVRUPA'DA LİDER ÜLKE

Finlandiya Avrupa ülkeleri arasında iltica başvurularını en kısa sürede karara bağlayan ülke. Aynı şekilde iltica başvurusu reddedilenleri de en kısa sürede sınır dışı ediyor.

Avrupa ülkelerinde iltica talepleri reddedilenlerin ortalama % 40'ı sınır dışı edilirken bu oran Finlandiya'da % 70 civarında. Mahkeme kararlarının ardından iltica talepleri reddedilen ilticacıları uçaklara doldurarak ülkelerine geri gönderiyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 13:14
YORUM EKLE