25 Temmuz 2014 Cuma 21:11
Filistinliler Lahey'e başvurdu

Filistinliler, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. AB ise Gazze'deki Birleşmiş Milletler'e ait okula yapılan saldırının araştırılmasını talep ediyor.

DW Türkçe'nin haberine göre Filistinliler, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. AB ise Gazze'deki Birleşmiş Milletler'e ait okula yapılan saldırının araştırılmasını talep ediyor.

Fransız avukat Gilles Devers, cuma günü Paris'te yaptığı açıklamada, Filistin Adalet Bakanı Salim El Saka'nın başvurusu üzerine, İsrail'in Gazze'deki operasyonunu Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdıklarını kaydetti.

Mahkemeye sunulan dava talebinde, İsrail'in 2014 haziran ve temmuz aylarında, Gazze Şeridi'ne düzenlediği operasyonun, “savaş suçu kapsamına girdiği” ifadesine yer verildi.

Gilles Devers, hemen her gün yeni suçların işlendiğine dikkat çekerek, hayatını kaybedenlerin yüzde 80'inin sivil kurbanlar olduğunu belirtti. İsrail askerlerinin, kadın, çocuk, hastane ya da okul ayırt etmeksizin saldırı düzenlediklerini belirten avukat, askerlerin hiç bir şeye karşı saygıları olmadığını ifade etti. Avukat, bunun “Filistin halkına yönelik bir saldırı olduğunu” söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da kısa süre önce yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'de devam ettirdiği operasyonla “savaş suçu işlemiş olabileceğini” açıklamıştı.

AB ARAŞTIRMA TALEP EDİYOR

Avrupa Birliği, İsrail ordusunun Gazze'de Filistinlilerin sığındığı Birleşmiş Milletler'e bağlı bir okula perşembe akşamı düzenlediği saldırının en kısa sürede araştırılmasını talep ediyor.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde çatışmaların şiddetlenmesinden ve sivil ölümlerinin giderek artmasından büyük kaygı duyulduğunu belirtti. Sözcü, tarafları Birleşmiş Milletler’e ait yapıların dokunulmazlığına saygı göstermeleri çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: 26.07.2014 14:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.