Filistin Başbakanı istifa etti

Başbakan Feyyad, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a istifasını sundu...

 Filistin Başbakanı istifa etti

Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ın görevinden istifa ettiği bildirildi.

Başbakan Feyyad, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a istifasını sundu. Filistin hükümetinden istifaya ilişkin açıklama yapılmadı. İstifanın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ortadoğu ziyaretinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Feyyad, 2007'den bu yana başbakanlık görevini yürütüyor. Arap basınında, Feyyad'la Mahmud Abbas arasında hükümet politikalarına ilişkin anlaşmazlıklar olduğu ve istifa kararının bu görüş ayrılıkları ile ilgili olabileceği yorumları yer aldı.

JOHN KERRY'NİN ZİYARETİNİN ARDINDAN

Hafta başında İsrail'e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin lideri Mahmut Abbas, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile barış konusunda görüşmeler yapmıştı.

Kerry, İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yönelik çabalar için ise "Uzun süredir donmuş olan ilişkileri hızlı bir şekilde yeniden başlatmaktansa doğru başlatmak daha iyidir" demişti.

ARAP BİRLİĞİ HEYETİ WASHİNGTON'A GİDİYOR

Öte yandan, Filistin ile İsrail arasında 3 yıl önce duran barış süreci görüşmelerinin yeniden başlaması için Arap Birliği'nin başlattığı girişim kapsamında Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani başkanlığındaki Arap bakanlar heyeti de 29 Nisan'da Washington'a gidecek.

Arap Birliği'nin Filistin işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih, yaptığı açıklamada, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan Arap Barış Planı Komitesi İstişare Toplantısı'nda ABD ziyareti için 29 Nisan tarihi üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydetti. Sabih, "Söz konusu ziyaret, Arap Birliği Zirvesi'nde, İsrail'in uzlaşmaz tavrı ve Yahudi yerleşimleri sürdürmesi nedeniyle duran barış süreci için diplomatik ve siyasi olarak harekete geçilmesi kararına dayanıyor" dedi.

Heyetin mesajına ilişkin Sabih, "Arapların mesajı belli, yeni bir şey yok. Heyet, ABD tarafına, barış sürecinin sekteye uğrama nedenlerini, bu yoldaki engelleri anlatacak ve onların görüşünü dinleyecek" diye konuştu.

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi'nde sekteye uğrayan barış sürecini görüşmek üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Filistin, Mısır üyeleri ve Arap Birliği Genel Sekreteri'nin katılımıyla Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani başkanlığında bir heyetin Washington'a gitmesi kararlaştırılmıştı.

Filistin-İsrail müzakereleri, İsrail'in Kasım 2009'da aldığı ve Eylül 2010'da biten yerleşim birimleri inşaatını durdurma kararını uzatmayı kabul etmemesi üzerine Ekim 2010'da durmuştu. (CNN TÜRK)

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 13:50
YORUM EKLE