Felluce operasyonu başladı

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Felluce'yi IŞİD'den kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu

Felluce operasyonu başladı

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Anbar vilayetinin en önemli kentlerinden birisi olan Felluce'yi Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden almak üzere yeni bir kara harekatının başlatıldığını duyurdu.

Başbakan Haydar El Abadi, operasyona ordu birliklerinin yanı sıra özel harekât timleri, polis, milis ve hükümet yanlısı diğer güçlerin katıldığını açıkladı. 

Operasyonu televizyondan duyuruna Abadi, "Halkımıza Irak bayrağının Felluce topraklarında dalgalanacağını duyuruyoruz. Bölgeyi bizden çalanların (IŞİD) siyah bayrağını parçalayacağız. Felluce'yi kurtarma zamanının zili çaldı ve büyük zaferin vakti yaklaştı. IŞİD'in kaçmaktan başka seçeneği yok. Güvenlik güçlerimiz, sivillerin Felluce'den çıkışı için güvenli yolları oluşturdu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Abadi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Felluce'nin özgürleştirilmesi operasyonu başlamıştır. Büyük zafer yakın ve DAEŞ'in de kaçmaktan başka çaresi yok" dedi.

Operasyonun başladığı haberinden önce Irak ordusundan yapılan açıklamadaysa bölge halkının evlerini terk etmesi istenmişti.

Evlerini terk edemeyecek durumda olanlardansa balkonlarına ya da pencerelerine beyaz bayrak asmaları talimatı verilmişti.

Anbar vilayeti vali yardımcısı Falih el Essavi, harekatın başlamasının ardından sivillerin kaçışını sağlamak için ordunun üç koridor açacağını ve bu yolların güvenliğini sağlayacağını söyledi.

Essavi, Felluce'de hâlâ 75 binden fazla kişinin yaşadığını da aktardı. Fırat Nehri kıyısındaki kentin nüfusu, IŞİD işgali öncesinde 300 bin civarındaydı.

Ocak 2014'ten bu yana IŞİD'in elinde.

Nüfusun büyük kısmının Sünni olduğu Felluce, Irak'ta IŞİD'in eline geçen ilk büyük yerleşim yeriydi.

Kent Ocak 2014'ten bu yana IŞİD militanlarının kontrolünde.

Felluce'yi geri alma operasyonuna Irak ordusunun yanı sıra İran destekli Şii milisler de katılıyor. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ise operasyona hava desteği verecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 09:11
YORUM EKLE