Erdoğan’ın konsoloslara yönelik açıklamalarına AB’den tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dündar ve Gül davasına katılan konsoloslara yönelik açıklamalarına AB'den yanıt geldi

Erdoğan’ın konsoloslara yönelik açıklamalarına AB’den tepki

MİT TIR'ları haberleri nedeniyle hâkim karşısına çıkan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e destek için duruşmaya giden başkonsoloslara, “Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Burası senin ülken değil, Türkiye” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic’ten cevap geldi.

İmc’de yer alan habere göre, Kocijancic’in açıklaması şöyle:

“Avrupa Birliği, Türkiye bir aday ülke ve stratejik ortak olduğu için, Türkiye’deki yargı reformu, ifade özgürlüğü ve medyanın bağımsızlığı ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmektedir.

“İfade ve basın özgürlüğü, eleştirileri-görüşleri ifade edebilme ve bununla ilgili bilgilendirebilme, demokratik tartışmanın vazgeçilmez parçalarıdır.

Özgür, farklı ve bağımsız medya, bilgilerin ve fikirlerin akışını kolaylaştırarak, şeffaflık ve hesap verilebilirliği sağlayarak, demokratik toplumun temel taşını oluşturur.

“İşte bu temele dayanarak, AB Delegasyonu ve üye ülkelerin diplomatları, Dündar ve Gül’ün davasında yer aldılar.

“AB diplomatları, düzenli olarak dünyada gözlemci olarak davalara katılır; özellikle de aday ülkelerde. Kopenhag Kriterleri ve AB müktesebatıyla uyumlu olacak şekilde, Avrupa standartlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini sağlayacağının, en üst demokratik standartları yerine getireceğinin sözünü vermiş olan Türkiye’de, bu onların olağan görevidir.

“AB geçmişte de, özel duruşmalarda ve özellikle de bu olayda, diğerlerinin yanı sıra gazetecileri de etkileyen uzun tutukluluk süreciyle ilgili endişelerini belirtmiştir. Türkiye ile AB arasındaki devam eden yapıcı diyaloğun bir parçası olarak, AB bu önemli konulara işaret etmeye devam etmesinin önemli olduğuna inanmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 11:48
YORUM EKLE