El Sisi'den Mısırlılara 'meydanlara inin' çağrısı

Sisi, 'Mısırılıların önümüzdeki Cuma meydanlara inmesini istiyorum' dedi...

El Sisi'den Mısırlılara 'meydanlara inin' çağrısı

Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi katıldığı Hava ve Deniz Kolejleri mezuniyet töreninde, ülkedeki süreç ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mısırın bir yol ayrımında olduğunu söyleyen Es Sisi, Muhammed Mursi'yi ülkedeki kriz ile ilgili 5 ay önce uyardıklarını söyledi.

El Sisi, "Biz Mursi’ye halk tepkili dedik. Milyonlar sokaklara indi. O ise bunlar bir kaç bin kişiden ibaret dedi. Ben Mursi’yi kesinlikle aldatmadım. " dedi.

'CUMA GÜNÜ MEYDANLARA İNİN'

"Biz halkın hizmetindeyiz" diyen Sisi, "Bize ne emrettiyseniz onu yaptık. Ancak benim Mısırlılardan bir talebim olacak. Tüm şerefli Mısırlıların önümüzdeki Cuma günü meydanlara inmelerini istiyorum. Peki neden çünkü; olası şiddet ve teröre karşı koymak için inmelerini istiyorum. Ben hayatımda sizden bir şey istemedim. Ancak tüm dünyaya daha önce olduğu gibi bir iradenizin olduğunu göstermenizi istiyorum." çağrısında bulundu. Sisi, "Ordu ve polis olası şiddet ve terör olaylarına karşı koyacaktır" ifadelerini kullandı. Mısır Savunma Bakanı Sisi ayrıca, uluslar arası gözlemcilerin katıldığı seçimlerin yapılacağını söyledi.

AB VE BM'YE ÇAĞRI

Sisi, "Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve uluslar arası kuruluşlar, kim isterse gözlemci olarak gelsin seçimlere hazırız" şeklinde konuştu. Mısır'ın bir yol ayırımında olduğunu ifade eden Sisi, açıkladıkları yol haritasından bir an olsun geri dönülmeyeceği mesajını verdi. Sisi, "Belirlediğimiz yol haritasında bir an olsun dönülmeyecek" ifadesini kullandı. (Vatan)

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 12:04
YORUM EKLE