Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Almanya mahkemesi kararına tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle Almanya mitingine bağlanmasını engelleyen mahkemeye tepki gösterdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Almanya mahkemesi kararına tepki

Almanya'da düzenlenecek "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi"ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp halka hitap etmesi mahkeme kararıyla engellendi.

Karara tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu karar kabul edilemez" dedi.

“Darbeye Karşı Demokrasi Platformu”nun Almanya’nın Köln kentine bağlı Deutzer Werft'te saat 15.00’te düzenleyeceği mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp kurulacak dev ekrandan halka hitap edecekti.

Köln polisinin güvenlik gerekçesiyle buna izin vermemesi üzerine, platform önce yerel mahkemeye, ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu.

Üst mahkeme de, polis lehine karar verince, karar gün içinde Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Almanya Anayasa Mahkemesi de Köln polisini haklı bularak, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı.

KALIN: BU KARAR KABUL EDİLEMEZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "bu kararın kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Kalın, şu ifadeleri kullandı:

"FETÖ’nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz.

Mitingin hazırlık süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle çıkartılan zorluklar, Alman Anayasa Mahkemesinin engelleme kararını onamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılması, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırıdır."

 

YORUM EKLE