'Çocukları öldürdük şimdi ne yapalım!'

Telefon konuşmaları ortaya çıktı

'Çocukları öldürdük şimdi ne yapalım!'

Pakistan'ın Peşaver kentindeki okul katliamını düzenleyen Taliban militanlarının olay anında yaptığı telefon konuşması ortaya çıktı.

Pakistan, Peşaver'deki bir okula düzenlenen ve 132’si çocuk 148 kişinin ölümüne neden olan saldırının şokunu atlatmaya çalışıyor. Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) militanları, Salı günü daha çok asker çocuklarının gittiği Ordu Kamu Okulu’nu bastıktan sonra rastgele ateş açıp, bomba patlatarak yaşları 12 ila 16 arasında değişen 132’si öğrenci 148 kişiyi öldürmüştü.

Bir güvenlik yetkilisinin verdiği bilgiye göre, militanlar arasında gerçekleşen son konuşmalar, saldırı sonuna kadar militanların Afganistan’daki Taliban yöneticileri ile irtibatta olduğunu gösterdi.

Telefon konuşmasında “Konferans salonundaki bütün çocukları öldürdük. Şimdi ne yapalım” diye soran militan, “Askerlerin gelmesini bekleyin. Onları öldürün, sonra kendinizi havaya uçurun” cevabını alıyor. Konuşmaların saldırıyı gerçekleştiren militanlardan Abuzer ve komutanı Ömer arasında geçtiği belirtildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Pakistan güvenlik yetkilileri şimdi 16 Taliban komutanının peşine düşerken aileler ise korkunç saldırıda ölen çocuklarının cesetlerini teşhis etmeye çalışıyor. Bazı çocukların naaşları, bombalı saldırı yüzünden tanınmaz halde. Taliban komutanlarının “küçük çocukları öldürmeyin” emrine rağmen katliamda beş yaşındaki Khola Altaf isimli beş yaşındaki bir kız çocuğunun da öldüğü ortaya çıktı. Khola, okulun kreşindeki ilk günündeydi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 10:40
YORUM EKLE