22 Nisan 2016 Cuma 12:16
Cizir Kantonu İçişleri Konseyi’nden Kamişlo açıklaması
Cizir Kantonu İçişleri Konseyi Eşbakanlığı, Şam yönetimine bağlı güçlerin Kamişlo’da sivillere karşı düzenlediği saldırılara sessiz kalmayacaklarını açıkladı.

Kamişlo’da rejim Şam yönetimine bağlı güçlerin saldırısı üzerine başlayan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Cizir Kantonu İçişleri Konseyi Eşbakanlığı, yaşanan olayların bir tesadüf olmadığı ve daha önceden planlandığı vurguladı.

GRUPLAR SİLAHLANDIRILMIŞ

Şam yönetimine bağlı güçlerin planlı saldırılarının Kamişlo’da halklar arasında nifak tohumları ekmek olduğuna yer verilen açıklamada, “Rejim güçleri halk arasında gizli gruplar yerleştirmiş ve bu grupları silahlandırmıştır. Daha sonra bu gruplar Kürt, Arap ve Süryaniler arasında fitne ve karışıklık çıkarmak için görevlendirilmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Böylesi bir süreçte Şam yönetimine bağlı güçlerin düzenlediği saldırıların Cenevre-3 toplantısının boşa çıkmasının bir sonucu olarak devreye konulduğu ifade edilen açıklamada, “rejim güçleri ve Riyad-Ankara muhalefeti arasında Cenevre-3 görüşmeleri boşa çıkmıştır. Rejim güçleri bu başarısızlığa rağmen güçlü olduğunu göstermek ve hala iktidardayım demek için demokratik ulus prensipli halkların kardeşliğinin inşa edildiği demokratik özerklik yönetimine saldırmaktadır” denildi.

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Açıklamada, “Bizler İç İşleri Konseyi ve Asayiş Genel Yönetimi Kamişlo’da halkımıza dönük yapılan saldırılara sessiz kalmayacağımızı belirtmek isteriz’’ denildi.

Öte yandan Kürt Ulusal Konseyi, Kamişlo'da demokratik federalizmi hedef alan Esad yanlısı güçlerin saldırılarını kınayarak, ABD ve Rusya başta olmak üzere uluslararası güçlere bu saldırıların durdurmalası için devreye girmesi çağrısında bulundu.

(Kaynak: ANF-DİHA)

Son Güncelleme: 22.04.2016 12:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.