30 Mayıs 2015 Cumartesi 01:20
Brezilya’dan Ermeni Soykırımı kararı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

Brezilya Federal Senatosu, 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin olarak sunulan karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Senato’nun Dış İlişkiler ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Senatör Aloizio Nunez Fereira Filio ve Senatör Jose Sera tarafından hazırlanan 550/2015 numaralı tasarıda, Senato’nun 24 Nisan 2015’te yüzüncü yıldönümü anılan 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıdığı ve kabul ettiği vurgulandı.

Oybirliğiyle onaylanan tasarıda, Senato’nun, Soykırım kurbanlarını saygıyla andığı belirtilirken, 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde hayatta kalarak Brezilya’ya zorunlu olarak göç etmiş olan Ermenilerin ve varislerinin ülke ekonomisine, sosyal ve kültürel alandaki kalkınmasına sunmuş oldukları katkıların takdirle karşılandığı ifade edildi.

Tasarıda, soykırım suçunun tekrarlanmaması için soykırımların unutulmaması gerektiği vurgulandı.

KARAR ERMENİSTAN’DA MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan ve Brezilya Federal Senatosu’nda kabul edilen karar tasarısı, Ermenistan’da memnuniyetle karşılandı.

Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Armenpress Ajansı’nın haberine göre, tasarıya ilişkin olarak açıklamada bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bakan Nalbandyan açıklamasında, Ermeni Soykırımı’nın uluslararası tanınma sürecinin değişmeyen bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, kabul edilen tasarıyla, soykırımların ve insanlığa karşı yeni suçların işlenmesinin önlenmesine yönelik olarak gösterilen uluslararası çaba doğrultusunda Brezilya’nın önemli bir adım attığını kaydetti.

Son Güncelleme: 30.05.2015 01:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.