18 Haziran 2013 Salı 21:00
 Brezilya'da halk sokaklara döküldü

Brezilya'da toplu taşıma ücretleri zammını ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto amaçlı eylemler yayılıyor.

En az 11 kentte, 200 bin kadar insan sokaklara dökülürken, güvenlik güçleri yer yer eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

En büyük gösteriler, Rio de Janeiro'da düzenlendi. 100 bin kadar protestocu barışçıl bir eylem yaptı.

Başkent Brasilia'da protestocular, polis barikatını aşarak Ulusal Kongre binasının çatısına çıktı.

Eylemlerin ülkede son 20 yıldır görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff "Barışçıl gösteriler meşrudur. Gençlerin protesto gösterisi yapması normaldir." dedi.

YOLSUZLUK SUÇLAMASI

Protestolar 2 Haziran'da Sao Paulo'da otobüs ücretlerine yapılan zamla başladı. Bilet fiyatı 3 realden 3,20 reale çıkarılmıştı. Yetkililer bu zammın enflasyon oranının altında olduğunu söylüyor.

Önce nispeten küçük olan protestolar, polisin eylemleri plastik kurşun ve göz yaşartıcı gaz kullanarak bastırma çabaları üzerine büyüdü. Sao Paulo'da polisle göstericiler arasında Perşembe gecesi yaşanan çatışmalarda onlarca insan yaralandı.

BBC Sao Paulo muhabiri Gary Duffy, 2014'te Dünya Kupası'na ve 2016'da Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak ülkede birçok kişinin, sağlık ve eğitimde ciddi sorunlar yaşanırken bu organizasyonlar için çok para harcanmasından yakındığını söylüyor.

Halk ayrıca liderleri yolsuzlukla suçluyor. Bazı eylemciler de demokrasi kavgası verdiklerini söylüyor. Sao Paulo'daki bir başka BBC muhabiri olan Julio Carneiro, eylemcilerin "Halk uyandı" diye sloganlar attığını aktarıyor.

Rio de Janeiro'da eylemciler dün polise taş fırlattı. Beş polis memurunu yaralayan göstericiler, bir aracı ateşe verdi ve eyalet parlamento binasında yangın çıkardı. Polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve plastik mermi kullandı. Konfederasyon Kupası'nın son maçının oynandığı Belo Horizonte kentinde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

PLASTİK MERMİ YASAĞI

Başkent Brasilia'da ise 200'den fazla protestocu polis barikatlarını aşarak Ulusal Kongre binasının çatısına çıktı. Polis daha sonra eylemcileri ikna etti. Ardından gençler parlamentonun çevresinde insan zinciri oluşturdu.

Sao Paulo'da kentin ana meydanında 65 bin kişi toplandı. Eylemciler daha sonra üç farklı yöne dağılarak kenti felç etti. Geçen hafta bu kentte aşırı güç kullanmakla suçlanan polis, dün geceki eylemler sırasında kalabalığa müdahale etmedi. Sabahın erken saatlerinde toplantı yapan güvenlik yetkilileri, polisin eylemler sırasında plastik mermi taşımayacağını açıklamışlardı.

Cumhurbaşkanının yatıştırıcı açıklamalarına rağmen Spor Bakanı Aldo Rebelo, protestocuların Konfederasyon Kupası ve Dünya Kupası'nı "sabote etmesine" izin vermeyeceklerini söyledi. (BBC Türkçe)

Son Güncelleme: 19.06.2013 19:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.