Boston saldırısı sanığına idam cezası verildi

Boston Maratonu sanığı Tsarnaev idam cezasına çarptırıldı

Boston saldırısı sanığına idam cezası verildi

ABD'de jüri, 2013 yılında Boston Maratonu sırasında bombalı saldırı düzenleme suçlamasından yargılanan 21 yaşındaki Dzhokhar Tsarnaev hakkında idam cezasına hükmetti. Jüri, Tsarnaev'i hedef olduğu 30 suçlamanın tümünden suçlu bulmuştu.

Massachusetts'te 14 saat süren müzakerelerin ardından kararını açıklayan jüri, Dzhokhar Tsarnaev hakkındaki idam cezası kararının zehirli iğneyle uygulanmasına karar verdi.

Nisan ayında bitiş çizgisi yakınlarında patlayan bomba nedeniyle üç kişi hayatını kaybetmiş, 260 kişi yaralanmıştı.

Tsarnaev'in avukatları müvekkillerinin olayda dahli olduğunu kabul etmekle birlikte, olaydan sonra kaçarken ölen ağabeyinin saldırının planlayıcısı olduğunu iddia etmişti.

Mahkeme salonundaki muhabirler, kurban yakınlarının ve mağdurların karar okunurken ağladıklarını, Tsarnaev'in ise herhangi bir reaksiyon göstermediğini aktardı.

Tsarnaev'e yönelik en güçlü kanıtlardan biri Tsarnaev'i mağdurlardan birinin yanına bir sırt çantası içindeki bombayı yerleştirirken gösteren video idi.

Bir diğer kanıt ise saldırıdan sonra yaralı şekilde saklandığı bir botun iç duvarına kazıdığı "Masum insanlarımızı öldürmeyi bırakın biz de o zaman dururuz" yazısı. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 21:07
YORUM EKLE