16 Haziran 2016 Perşembe 17:53
BM: IŞİD'in Ezidilere soykırımı sürüyor

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından oluşturulan araştırma komisyonu, IŞİD'in Ezidilere Suriye ve Irak'ta soykırım uyguladığını belirterek, IŞİD'in elinde tutulan Ezidilerin kurtarılması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne bağlı olarak Suriye ve Irak'ta IŞİD'in eylemlerine ilişkin incelemeler yapan araştırma komisyonu, konuyla ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı.

Rapora göre, örgüt Irak ve Suriye'de Ezidilere soykırım uyguladı.

Raporda, 400 bin Ezidi'nin öldürüldüğü, köleleştirildiği veya diğer suçlara maruz bırakılarak yok edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Bağımsız araştırmacılar, "Ezidilere yönelik soykırım devam ediyor" tespitini yaptı. Raporda, 3 bin 200 Ezidi kadın ve çocuğun hala IŞİD'in elinde olduğuna dikkat çekilerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin konuyla ilgili kararlarına atıfta bulunuldu.

Uzmanlar, IŞİD'in elinde tutulan Ezidilerin kurtarılması için girişimde bulunulması çağrısı yaptı.

Komisyon, 2014 yılının Ağustos ayında Irak'ın kuzey batısında IŞİD'in Ezidilere yönelik saldırısına ilişkin ilk kez rapor hazırladı.

 41 sayfalık raporda, Suriye'de Ezidi kadın ve genç kızların IŞİD üyelerine satıldığı köle pazarlarının kurulduğuna dikkat çekildi.

IŞİD, 2014 yılında Suriye'nin ve Irak'ın geniş bölgelerini kontrolüne geçirmişti. Irak'ın kuzeyinde on binlerce Ezidi, IŞİD'in yaklaşması üzerine Sincar Dağı'na kaçmış, aç susuz hayatta kalma mücadelesi vermişti.

Binlerce Ezidi erkek öldürülmüş, kadın ve çocuklar ise kaçırılmış ve köleleştirilmişti. Birleşmiş Milletler, Ezidi halkına yönelik kıyımların soykırım olarak sınıflandırılmasını ihtimal dâhilinde görüyor.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Son Güncelleme: 16.06.2016 17:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.