Barzani’den bağımsızlık yorumu

Mesut Barzani, bağımsızlıkla ilgili soruya, 'Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz' dedi…

Barzani’den bağımsızlık yorumu

Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak'ın kaosun içerisine girdiğini, bütün siyasi parti ve çevrelerin toplanıp bu sorunu çözmesi gerektiğini belirterek, "Eğer sorun çözülmezse biz de halkımıza döneriz. Halkımız son sözü söyleyecektir" dedi. Barzani, bağımsızlıklarının ilan edilmesi ile ilgili beklentileri ise, "Biz milletiz, özgür olmalı ve özgür yaşamalıyız. Kimsenin zulüm ve baskısını kabul etmeyiz. Müjde içinde şunu söyleyebiliriz. Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor" diye yanıtladı.

 

BÜTÜN GÖZLER ERBİL'DEYDİ

Kürdistan Federe Yönetiminin merkezinde bugün yapılan ve canlı yayın araçları ile bütün dünyaya görüntüleri servis edilen Newroz kutlamalarında bütün gözler Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yapacağı konuşmadaydı. Kürt ulusal marşı 'Ey rakip'in okunması ile başlayan kutlamalarda, Barzani'nin Kürt bölgesinin bağımsızlığını ilan etmesi bekleniyordu. Daha önce bu konu ile ilgili çıkan haberlerde Barzani'nin Newroz kutlamalarında Irak'tan ayrıldıklarını ve bağımsızlıklarını ilan edecekleri ve konu ile ilgili başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesini ikna ettikleri iddia edilmişti. Ancak beklenen olmadı, Mesut Barzani yaklaşık 5 saat süren kutlamalarda Nevruz ateşini yaktı, ancak konuşma yapmadı. Barzani'nin Newroz kutlamasına ilişkin mesajı kutlamaların ilerleyen saatlerinde Kürt sitelerine düştü.

 

"BİR GÜN MÜJDEYİ VERECEĞİZ, O GÜNÜN DOĞRU GÜN OLMASI GEREKİYOR"

Mesut Barzani mesajında, başta Kürtler olmak üzere bütün dünyanın Newroz bayramını kutladığını belirterek, Irak'ta yaşanan kaos ve bölgesel yönetimin buna karşı tutumunu ön plana çıkardı. Barzani, bütün Kürtlerin, Kürtlük şemsiyesi altında bir araya gelmesi gerektiğini, Irak'ın derin bir kriz ve kaos yaşadığını belirterek, "Artık yeter deme zamanı gelmiştir. Irak bir kaosun içine giriyor. Kargaşadan yararlanmak isteyen bazıları iktidarlarını diktatörlüğe çevirmek istiyor. Bu nedenle bütün Irak'taki parti ve siyasi çevrelere çağrıda bunuyorum. Acil toplanın. Bu sorunu çözün. Eğer sorun çözülmezse biz de halkımıza döneriz. Halkımız kararı verir. Sonra kimse bize söz söylemesin" dedi.

 

BAĞIMSIZLIK İLANI BEKLENTİSİ

Kürdistan Federe Yönetimi başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık ilanı ile ilgili beklentilere ise mesajında, "Biz milletiz, özgür olmalı ve özgür yaşamalıyız. Kimsenin zulüm ve baskısını kabul etmeyiz. Müjde içinde şunu söyleyebiliriz. Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor" diye yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 19:58
YORUM EKLE