04 Ağustos 2014 Pazartesi 18:57
Barzani: Savaşmayan peşmergeden hesap sorulacak

Federal Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Musul'un Sincar kasabasından çekilen Peşmerge komutanlarını sorgulayacaklarını söyledi.

Mesud Barzani, Yezidilerin önde gelen din adamlarından biri olan Baba Şeyh'i başkanlık divanında kabul etti. Baba Şeyh, Sincarlı gençlerin Peşmerge güçleri ile birlikte Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla savaşmaya hazır olduğunu söyledi. Şeyh, bu konuda Barzani'nin silah desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Sincar'da yaşayan Yezidilerin düştüğü durumdan üzüntü duyduğunu söyleyen Barzani ise "Sincar'ın kontrolünü IŞİD'e kaptıran tüm yetkilileri sorgulayacaklarını" ifade etti.

Barzani, "Yezidi kardeşlerimizin toprağı ve can güvenliğini canımız ve ruhumuzla koruruz, bunun için ne gerekirse yapacağız. Kısa bir sürede Sincar'ı IŞİD militanlarının elinden alacağız" dedi.

Ayrıca Barzani terör örgütlerinin saldırıları karşısında yalnız kaldıklarını, terör ile mücadele için hiçbir ülkeden yardım almadıklarına dikkat çekti. (Radikal)

Son Güncelleme: 05.08.2014 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Baran Göçmen 2014-08-05 10:34:16

...irak kürt bölgesel yönetimi (ikby) başkanı mesut barzani, peşmergelere işi̇d'e saldırı emri verdiğini bildirdi.

barzani, yaptığı yazılı açıklamada, "peşmerge komutanlarına, kürdistan halkının düşmanlarına karşı savaşması emrini verdik. düşmanlarımıza öldürücü darbeleri indirmek için saldıracağız" ifadesini kullandı.

çatışmaların yaşandığı bölgedeki durum hakkında da bilgi veren barzani, sabah saatlerinden itibaren teröristlere yönelik operasyona başlayan peşmergelerin, sürekli ilerlediğini aktardı.

musul'un işi̇d'in eline geçmesinin ardından kürt bölgesinin yalnızca kendini savunma pozisyonunda kaldığını hatırlatan barzani, "ancak teröristler, bize savaşı dayattı. kürdistan'a saldırı düzenlediler ve son birkaç gün içinde üzüntü verici hadiselerin yaşanmasına neden oldular. bu yüzden peşmergenin savunma pozisyonunu terk etmesi yönünde karar aldık. peşmergelere son nefeslerine kadar savaşmaları emrini verdik" değerlendirmesinde bulundu.