‘Avrupa Parlamentosu için yüzde 5 barajı uygulanamaz’

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Almanya’da günün gündemi oldu…

‘Avrupa Parlamentosu için yüzde 5 barajı uygulanamaz’

ANF/Berlin - Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, genel ve yerel seçimlerde uygulanan yüzde 5’lik seçim barajının Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de uygulanmasına karşı çıktı. Mahkeme, AP seçimleri için yüzde 5’lik seçim barajının anayasanın eşitlik kuralının ihlali anlamına geldiğine karar verdi.

2009 yılında Almanya’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 5’lik barajını aşamayan küçük partiler, merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak seçim sonuçlarına itiraz etmişlerdi. Zira Avrupa Parlamentosu seçim yasasını ve seçim barajını her AB üyesi belirliyor.

Demokratlar, Hayvanseverler Partisi, Emekliler Partisi ve Korsanların da bulunduğu partiler, aldıkları toplam 2,8 milyon oyun ise boşa gittiğine dikkat çekmişlerdi. Partilerin başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, bugün kararını açıkladı.

Seçim barajının anayasada yer alan siyasi partilerin seçim yasasındaki eşitlik maddesine aykırı olduğunu söyleyen Mahkeme Başkanı Andreas Vosskeule “Eşitlik ilkesi; tüm oyların, seçim sonucuna ve parlamentonun oluşmasına eşit bir şekilde yansıması gerektiğini öngörüyor. Ancak küçük partiler yüzde 5 barajına takılınca, oylar eşit şekilde dağılmıyor” dedi.

Mahkeme, anayasanın ihlal edilmesine rağmen 2009 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerin yeniden yapılmasına “Yeni bir seçim AP’nin çalışmalarını olumsuz etkileyecek” gerekçesiyle” gerek görülmediğine karar verildi. Ancak küçük partilerin de AP’ye girmesinin önünün açılması Alman siyasetinde günün konusu oldu.

YORUM EKLE