14 Haziran 2016 Salı 20:23
Avrupa'dan ‘sokağa çıkma yasağı’ raporu
Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki uzman organı Venedik Komisyonu, Kürt il ve ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili raporunu açıkladı.

Venedik Komisyonu, Kürt il ve ilçelerindeki sokağa çıkma yasaklarının Avrupa standartlarıyla uyumlu uygulanmadığı yönünde bir görüş raporu yayımladı.

'OLAĞANÜSTÜ HAL'

Türkiye'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) talebi üzerine Avrupalı uzman hukukçular tarafından hazırlanan görüş raporunda, sokağa çıkma yasağı kararlarının, 5422 sayılı İl İdare Kanunu temelinde alınmasının doğru olmadığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı kararlarının Anayasa'nın olağanüstü hallerle ilgili maddeleri temelinde alınması gerektiğine işaret eden Komisyon, İl İdare Kanunu temelinde alınan sokağa çıkma yasağı kararlarının bu alanda Anayasa'nın öngördüğü yasallık koşulları ve Türkiye'nin temel haklar alanındaki uluslararası yükümlülükleriyle uyuşmadığını vurguladı.

Venedik Komisyonu, bu soruna çare olarak, OHAL ve sokağa çıkma yasağı gibi durumlarda Anayasal çerçeve ve uluslararası yükümlülüklerin dikkate alınmasını istedi.

'YASAL MEVZUAT GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

Komisyon, sokağa çıkma yasağı gibi istisnai hal ve kararların gereklilik ve orantılılıklarının etkin yasal denetim altına alınması amacıyla acil durumlarla ilgili yasal mevzuatın gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Komisyon, yasal düzenleme yapılırken, sokağa çıkma yasağının uygulanış şartları ve beraberindeki hukuki ve parlamenter kontrol güvencelerinin de yasaya net olarak yansıtılmasını gerektiğini kaydetti.

Venedik Komisyonu, Tükiye'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki uzman organı olarak çalışıyor. Strasbourg merkezli Komisyonun raporları Avrupa Konseyi, AİHM ve Avrupa Birliği tarafından referans belge olarak kullanılıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe / Kayhan Karaca

Son Güncelleme: 14.06.2016 20:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.