Avrupa Birliği’nden referandum açıklaması

AB Konseyi Başkanı Tusk, İngiltere’de referandumdan AB’den ayrılınması yönünde karar çıkmasına ilişkin, “Bunun sonucunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım” dedi

Avrupa Birliği’nden referandum açıklaması
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’de dün yapılan referandumda halkın yüzde 52’sinin AB’den çıkılması yönünde oy kullanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun (sonucunun) siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım” dedi.

Tusk, referandum sonucu ile ilgili olarak, “İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” diye konuştu.

NE OLDU?

Britanya’da yapılan referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıktı. Toplam 382 seçim bölgesinden 364'ünde resmi sonuçların açıklandığı referandumda, oy kullanan 31.3 milyon seçmenden 16 milyonu AB'den ayrılma yönünde oy verdi. 15 milyon 130 bini de birlikte kalma yönünde tercihte bulundu. Böylece AB'den ayrılma yönünde oy kullananların oranı yüzde 52'ye ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 10:27
YORUM EKLE